Cykl spotkań „Porozmawiajmy o… porozmawiajmy z…” | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2023-06-02

Cykl spotkań „Porozmawiajmy o… porozmawiajmy z…”

porozmawiajmy
Centrum HR – zgodnie z planem działań określonym w Strategii HR4R PG na lata 2022–2025 – zainaugurowało w kwietniu br. cykl spotkań pt. „Porozmawiajmy o… porozmawiajmy z…”. Przedsięwzięcie stanowi odpowiedź na potrzeby zgłaszane przez pracowników naszej uczelni dotyczące stworzenia miejsca wymiany informacji, dobrych praktyk i integracji. Tematy poruszane na spotkaniach z założenia dotykają spraw ważnych dla całej wspólnoty akademickiej Politechniki Gdańskiej, także tych z obszarów życia codziennego.

Pierwsze spotkanie odbyło się 27 kwietnia 2023 roku i było powiązane ze Światowym Dniem Świadomości Autyzmu, który obchodzony był 2 kwietnia. Gościem specjalnym kwietniowego wydarzenia była dr Agata Rudnik – dyrektorka Akademickiego Centrum Wsparcia Psychologicznego na Uniwersytecie Gdańskim, adiunktka w Instytucie Psychologii UG, która poprowadziła spotkanie i dyskusję o neuroróżnorodności i o tym, jak wspierać i pracować z osobami ze spektrum autyzmu. Ekspertka mówiła o komunikacji, tworzeniu bezpiecznej przestrzeni oraz wsparciu emocjonalnym osób w spektrum autyzmu i udzielała odpowiedzi na pytania z audytorium. Uczestnicy spotkania mieli możliwość poznania perspektywy funkcjonowania osób neuroróżnorodnych, w jaki sposób postrzegają otoczenie i jak są odbierane przez środowisko, a przede wszystkim z jakimi wyzwaniami się mierzą. Obecne osoby bardzo aktywnie brały udział w dyskusji. Zdecydowanie widać było, że temat jest bardzo ważny, a kontakt z osobami neuroatypowymi w pracy czy w życiu prywatnym ma każdy z nas i warto mieć świadomość, jak zachować się w różnych życiowych sytuacjach.

Temat kolejnego spotkania był ściśle związany z wizytą przedstawicieli Komisji Europejskiej, która odbyła się 16 czerwca 2023 roku, mającą na celu ocenę naszej uczelni pod kątem implementowania dyrektywy unijnej nr 2005/251/EC, zobowiązującej instytucje naukowo-badawcze do tworzenia przyjaznych warunków pracy i rozwoju kariery naukowej oraz przejrzystych procesów rekrutacji pracowników naukowych. Politechnika Gdańska posiada prawo posługiwania się wyróżnieniem HR Excellence in Research (tzw. Logo HR) nieprzerwanie od 2017 roku.

W dniu 29 czerwca 2023 roku, podczas spotkania „Porozmawiajmy o Strategii HR4R”, poprowadzonego przez dr inż. Agnieszkę Lendzion, zastępczynię dyrektorki Centrum HR, oraz dr. inż. Tomasza Majchrzaka, przewodniczącego Zespołu monitorującego warunki rozwoju i badań prowadzonych przez młodych naukowców, rozmawialiśmy o kulisach powstawania i realizacji aktualnej Strategii HR4R PG (na lata 2022–2025). Prowadzący zaprezentowali działania zrealizowane, wdrażane i te, które jeszcze przed nami, a także plany działań na rzecz młodych naukowców, przyjęte do realizacji na wydziałach i w szkołach doktorskich do czerwca 2024 roku. Zgromadzone osoby mogły przedstawić swoje opinie na temat podejmowanych na uczelni inicjatyw oraz wymiany dobrych praktyk, z jakimi spotkały się na wydziałach czy w jednostkach. Spotkanie stało się również przyczynkiem do dyskusji nad komunikacją na różnych płaszczyznach funkcjonowania uczelni oraz realizowaniem i wspieraniem działań oddolnych.

Do końca bieżącego roku Centrum HR planuje zorganizowanie kolejnych dwóch spotkań, podczas których porozmawiamy między innymi o naszym dobrostanie – nie tylko w pracy – oraz finansach osobistych.

Joanna Ziobro
joanna.ziobro@pg.edu.pl