Data dodania: 2023-12-20
Jesień w Bibliotece PG
Poza aktywnościami ukierunkowanymi na czytelnictwo, Biblioteka PG realizuje również inne zadania, wynikające z naukowo-edukacyjno-kulturalnego charakteru tej instytucji.
Dyżury szkoleniowe bibliotekarzy
Wychodząc naprzeciw potrzebom początkujących (i nie tylko) użytkowników politechnicznej książnicy, bibliotekarze uruchomili z początkiem roku akademickiego specjalne dyżury szkoleniowe. W ciągu dwóch tygodni października dyżurujący bibliotekarze udzielali w Wypożyczalni w Gmachu Głównym pomocy i wskazówek m.in. w zakresie wyszukiwania literatury, korzystania z zasobów elektronicznych, aktywacji konta, przygotowując zarazem studentów pierwszych roczników do czekającego ich szkolenia z kompetencji informacyjnych.
Nowy system biblioteczny Alma z wyszukiwarką Primo
19 września 2023 roku Biblioteka Narodowa i Politechnika Gdańska podpisały umowę o współpracy. Efektem tej umowy będzie funkcjonowanie bibliotek we wspólnym środowisku katalogowym. Dzięki implementacji systemu Alma i współpracy bibliotek w tzw. network zone, stanie się możliwe współkatalogowanie w czasie rzeczywistym według jednolitych przepisów katalogowania (wykorzystujących Deskryptory Biblioteki Narodowej), a w konsekwencji – przyspieszenie realizacji procesów bibliotecznych. W Bibliotece PG od dłuższego czasu trwają intensywne przygotowania do wdrożenia systemu Alma i wyszukiwarki Primo. Zmierzają one ku końcowi, dlatego z początkiem roku akademickiego bibliotekarze uczestniczyli w szkoleniach zewnętrznych i wewnętrznych związanych z nowymi narzędziami pracy, których uruchomienie planowane jest na luty 2024 roku.
Nowe przestrzenie coworkingowe: kabiny akustyczne
Kolejne zmiany pojawiły się również w zakresie bibliotecznych miejsc do grupowej nauki i pracy. Użytkownicy książnicy, począwszy od lipca br., mają możliwość korzystania z nowych dźwiękoszczelnych, bogato wyposażonych kabin akustycznych, ulokowanych w Wypożyczalni i Czytelni Ogólnej w Gmachu Głównym. Zastosowane w kabinach nowoczesne rozwiązania – regulowane oświetlenie LED, regulowana wentylacja uruchamiana czujnikiem obecności, dostęp do Internetu, gniazdo o napięciu 230 V, 2 porty USB, kabel sieciowy RJ45, możliwość powieszenia telewizora (np. w celu wyświetlenia prezentacji), wygodne kanapy o wysokiej jakości tapicerce pochłaniającej dźwięk, stolik roboczy – zapewniają najwyższej jakości warunki do pracy i nauki. Kabiny akustyczne są ogólnodostępne dla wszystkich czytelników. Miejsce w kabinie numer 1 znajdującej się w Wypożyczalni pracownicy PG mogą rezerwować z wyprzedzeniem, wysyłając zgłoszenie na adres e-mail:michal.bladziak@pg.edu.pl.
Tydzień Otwartego Dostępu
W dniach 23–29 października 2023 roku świętowaliśmy Tydzień Otwartego Dostępu, którego tegoroczne hasło brzmiało: „Społeczność ponad komercjalizacją”. Biblioteka przygotowała kilka inicjatyw skierowanych zarówno do studentów, jak i do pracowników uczelni. Działania miały na celu zachęcić do otwartej rozmowy wokół tematu przewodniego i obejmowały zagadnienia takie jak: sposoby zapobiegania niesprawiedliwemu czerpaniu zysków z działalności naukowej finansowanej ze środków publicznych oraz wsparcie otwartych modeli publikowania. W ramach obchodów święta zrealizowano następujące działania:
- promocja wyselekcjonowanych publikacji ze zbiorów Biblioteki, nawiązujących do hasła „Społeczność ponad komercjalizacją”;
- webinarium dla pracowników naukowych poświęcone programom otwartego publikowania, w trakcie którego omówiono różnice w modelach publikowania oraz ogólne zasady i wymogi programów realizowanych na Politechnice;
- kampania informacyjna w mediach społecznościowych przybliżająca zagadnienie serwisów preprintowych i ich znaczenie dla otwierania dostępu do osiągnięć naukowych;
- specjalne stoisko promocyjne, przy którym w ciągu Tygodnia członkowie społeczności akademickiej mieli możliwość uzyskania szczegółowych informacji na temat otwartości w nauce.
Gra terenowa „Politechnika Gdańska i Zakon Skręconego Dębu”, zabawa konkursowa „Książka na wakacje”, „Książka miesiąca”
Specjalnie dla fanów cyklu o przygodach Harry’ego Pottera, pasjonatów matematyki, łamigłówek, pieszych wędrówek, ale także wszystkich chętnych, Biblioteka PG wraz z Instytutem Matematyki Stosowanej WFTiMS przygotowała drugą już edycję gry terenowej – tym razem pod nazwą „Politechnika Gdańska i Zakon Skręconego Dębu”. Zabawa polegała na rozwiązywaniu zagadek matematycznych prowadzących do sygnatur poszczególnych książek znajdujących się w zbiorach Biblioteki, zbieraniu pieczątek na kartach uczestnika oraz zdobywaniu kolekcjonerskich kart z wizerunkami zasłużonych profesorów PG. Była to okazja do poznania topografii kampusu i bibliotecznych filii w niecodzienny, atrakcyjny sposób. Gra dostępna była w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej. Mimo kapryśnej, deszczowej pogody spotkała się z dużym zainteresowaniem nie tylko wśród społeczności akademickiej, lecz także osób spoza niej. Udział w matematyczno-bibliotecznej przygodzie wzięli m.in. pracownicy jednej z gdańskich instytucji naukowo-edukacyjnych oraz uczniowie szkoły średniej.
Pamiątką oraz świadectwem inspirującej zabawy są prace plastyczne wykonane przez uczestników, a także interesujący felieton zamieszczony w Internecie przez jedną z uczestniczek. Studentka opisuje w nim zasady i przebieg gry oraz odczucia towarzyszące jej podczas udziału w zabawie i nawiązywania nowych znajomości; uzupełnieniem tekstu są zdjęcia wykonane w trakcie przemierzania kampusu. Czytelniczka podsumowuje: „As a participant, my experience with this game is unforgettable. As a new Chinese international student, my knowledge of the school is limited. Besides my major and activity areas, I knew little about other colleges. As I decoded the puzzles, I went to different library branches to find books, experiencing many interesting and profound moments […]. The moment of completing the final puzzle allowed me to better understand Borges’ words: «If there is a heaven, it should be like a library». This gaming event is not only an adventure but also a celebration of knowledge and learning. I feel lucky to have been part of it” [1].
W październiku miało również miejsce zakończenie zabawy konkursowej „Książka na wakacje”, polegającej na nadsyłaniu opinii na temat przeczytanych w trakcie wakacyjnej przerwy książek z zasobów Biblioteki PG. Wśród uczestników rozlosowane zostały nagrody; zestawy prezentowe powędrowały również do autorów najciekawszych recenzji. Wraz z początkiem roku akademickiego wznowiona została ponadto comiesięczna akcja promująca biblioteczne zbiory, organizowana wspólnie z Działem Promocji i Biurem Prasowym. Wśród książek miesiąca – października i listopada – znalazły się polecane przez pracowników bibliotecznych agend wyjątkowo ciekawe publikacje, nowości czy po prostu warte przeczytania pozycje.
Wystawa fotografii „Poezja Krajobrazu. Moje fotografie 1960–2020”
Biblioteka jako miejsce spotkań i rozwijania pasji zorganizowała w listopadzie w holu Gmachu Głównego wystawę fotografii pt. „Poezja Krajobrazu. Moje fotografie 1960–2020”, których autorem jest prof. Mariusz Zubek – emerytowany profesor PG, badacz w dziedzinie fizyki atomowej i molekularnej. Uroczystego otwarcia wystawy dokonała p.o. dyrektora Biblioteki PG dr Anna Dąbrowska oraz dziekan Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej prof. Józef E. Sienkiewicz. Wśród tematyki zaprezentowanych prac znalazły się krajobrazy polskie i zagraniczne o różnych porach roku.
*
Zapraszamy serdecznie społeczność akademicką do korzystania z różnorodnej oferty Biblioteki PG – wizyt w jej przyjaznych przestrzeniach, korzystania ze zbiorów tradycyjnych i elektronicznych, uczestniczenia w rozmaitych wydarzeniach, jakie mają miejsce o każdej porze roku. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie.
Bibliografia:
https://mp.weixin.qq.com/s/ORUu3qDmQo1pMkRAuoTu7A [dostęp: 09.11.2023].
Agnieszka Szymik, Kamila Kokot-Kanikuła, Dorota Hodyl
agnieszka.szymik@pg.edu.pl kamila.kokot@pg.edu.pl dorota.hodyl@pg.edu.pl
-
2024-10-28
„Dziady” w Katedrze