Uroczysta inauguracja drugiej edycji projektu grupowego 2023/2024 na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2023-12-19

ETI nagroda
I nagroda za „Projekt i wykonanie robota typu quadruped”. Fot. z archiwum WETI
Na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki 11 października 2023 roku odbyła się uroczysta inauguracja nowej edycji grupowych projektów studenckich 2023/2024. Przedmiot jest realizowany na WETI jako projekty dwusemestralne, wykonywane dla różnych klientów, którymi są zarówno pracownicy WETI, jak i podmioty zewnętrzne, takie jak firmy z branży IT, ale również szkoły, fundacje, placówki medyczne, lekarze itp. W obecnie rozpoczętej edycji będą realizowane również projekty we współpracy międzynarodowej oraz powiązane ze szkołą Startup na Politechnice Gdańskiej.

Uroczystość inauguracyjna to przede wszystkim wielkie święto dydaktyczne na WETI, a główną część tej uroczystości stanowiło wręczenie nagród i wyróżnień dla najlepszych projektów studenckich. Na uroczystości byli obecni prorektor ds. kształcenia dr hab. inż. Mariusz Kaczmarek, prof. PG, oraz dziekan Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki prof. Jacek Stefański, którzy osobiście wręczali studentom nagrody i wyróżnienia. Środki na nagrody dla studentów wyasygnował dziekan WETI. Jako pełnomocnik dziekana WETI ds. projektów grupowych autor niniejszego artykułu wygłosił słowo wstępne do studentów, wskazując na znakomite osiągnięcia studentów poprzedniej edycji projektu: – Jako osoba odpowiedzialna za przedmiot na naszym wydziale i nauczyciel akademicki chciałem powiedzieć w zasadzie tylko tyle, że: jestem dumny z naszych studentów, którzy nie tylko udźwignęli trudy realizacji swoich projektów, ale również udowodnili gremialnie, że potrafią projektować, rozwiązywać często bardzo trudne problemy i tworzyć rzeczy wspaniałe. Potwierdzają to nie tylko nagrody i wyróżnienia, ale również bardzo wysoka średnia ocen z projektów, 4,55. Jestem przekonany, że studenci, którzy w tej chwili rozpoczynają realizację projektu grupowego, odniosą taki sam albo jeszcze większy sukces. Drogie Studentki i Drodzy Studenci – nie bójcie się podejmować trudnych zadań, a wówczas ukoronowaniem Waszego wysiłku będzie ogromna zawodowa satysfakcja. Powodzenia!
Prorektor ds. kształcenia prof. Mariusz Kaczmarek oraz dziekan prof. Jacek Stefański w swoich wystąpieniach podkreślali ogromną wagę przedmiotu dla całości procesu edukacyjnego studentów oraz olbrzymie znaczenie nauczenia się pracy zespołowej.
Następnie wręczono nagrody: I nagrodę (6 tys. zł) otrzymał zespół studentów: Damian Kąkol – kierownik projektu oraz Michał Blicharz i Jan Górski, za „Projekt i wykonanie robota typu quadruped”; opiekunem projektu był dr inż. Piotr Kaczmarek z Katedry Sygnałów i Systemów.
II nagrodę otrzymali: Natalia Zalewska – kierowniczka projektu, Aleksandra Zieminska, Mikołaj Kubiak, Rafał Laskowski oraz Matthias Nawrocki, za projekt „Opracowanie prototypu elektrody na bazie sztucznej skóry dla stymulacji neuronowej”; opiekunką projektu była dr inż. Karolina Cysewska z Katedry Inżynierii Materiałów Funkcjonalnych.
Natomiast nagroda III przypadła studentom: Sebastianowi Leśniewskiemu – kierownikowi projektu, Pawłowi Durkalcowi, Szymonowi Kępińskiemu, Dawidowi Rezmerowi oraz Piotrowi Sieńskiemu, za projekt „Opracowanie aplikacji do klonowania głosu w języku Python”. Projektem opiekował się dr hab. inż. Józef Kotus, prof. PG z Katedry Systemów Multimedialnych.
Oprócz głównych nagród wręczono jeszcze 6 wyróżnień dla projektów: „Modelowanie 3D struktur narządowych na podstawie skanu medycznego organu w postaci serii zdjęć 2D” (Katedra Inteligentnych Systemów Interaktywnych), „System elektroniczny do ewidencji obecności na zajęciach” (Katedra Systemów i Sieci Radiokomunikacyjnych), „Klasyfikacja zmian skórnych – narzędzie wspomagania decyzji dermatologa” (Katedra Inżynierii Biomedycznej), „Autonomiczny sensor środowiskowy” (Katedra Systemów Mikroelektronicznych), „Generator pakietów IP o zadanych parametrach” (Katedra Sieci Teleinformacyjnych) oraz „Implementacja systemu wizyjnego oraz algorytmu mapowania terenu dla robota typu quadruped” (Katedra Sygnałów i Systemów). Zwieńczeniem uroczystości była prezentacja nagrodzonych projektów.

Sławomir Gajewski
slagaj@eti.pg.edu.pl