Data dodania: 2024-04-16
Biuro Młodych Naukowców – z myślą o młodych naukowcach PG
Biuro zostało utworzone w lutym 2024 roku w pionie prorektora ds. organizacji i rozwoju, aby inicjować i prowadzić szeroko rozumiane działania na rzecz blisko 900 młodych naukowców z naszej uczelni, tj. doktorantów oraz nauczycieli akademickich nieposiadających stopnia doktora albo posiadających stopień doktora, od uzyskania którego nie upłynęło 7 lat.
Do naszych zadań należą:
- wsparcie w planowaniu ścieżek kariery zawodowej młodych naukowców;
- pozyskiwanie i upowszechnianie informacji
- o możliwościach rozwoju ich działalności naukowo-badawczej i sieci kontaktów naukowych;
- opracowywanie planów zatrzymania na uczelni uzdolnionych i obiecujących młodych naukowców;
- wspieranie realizacji inicjatyw oddolnych młodych naukowców.
Aktywnie współpracujemy z Zespołem Młodych Naukowców (tj. zespołem monitorującym warunki rozwoju i badań prowadzonych przez młodych naukowców), podejmując dyskusje i działania również na wydziałach i w szkołach doktorskich. Aktualnie współorganizujemy Piknik Młodego Naukowca „Nauka sięgająca gwiazd” (zaplanowany na czerwiec 2024 roku) oraz Kongres „Nauka ponad podziałami” (wrzesień 2024 roku). Przygotowujemy się do uruchomienia ankiety monitorującej – mamy nadzieję, że zmniejszające się – bariery stojące przed młodymi naukowcami, jak i dwuletniego podsumowania pracy Zespołu.
Koordynujemy działania zaplanowane w Strategii HR4R PG oraz innych związanych z utrzymaniem przez uczelnię wyróżnienia HR Excellence in Research. Jesteśmy w kontakcie wewnątrz uczelni z jednostkami odpowiedzialnymi za poszczególne zadania, zaś na zewnątrz z przedstawicielami Komisji Europejskiej oraz członkami sieci instytucji wyróżnionych logo HR w ramach Euraxess Polska, NAWA. Przygotowujemy szereg raportów z tym związanych. Pełnimy też rolę doradczą dla innych instytucji ubiegających się o wyróżnienie, w tym partnerskiego – w ramach Związku Uczelni FarU – Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W najbliższym czasie wraz z Centrum HR wprowadzimy zmiany w Polityce OTM-R i rozpoczniemy jej stopniowe wdrażanie.
Wraz z Biurem Projektów Strategicznych nadzorujemy realizację projektów z Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego (FERS) – aktualnie dwóch projektów, tj. „Kadry 5.0, Rozwój kompetencji nauczycieli i doktorantów” i „Studia 5.0, Programy studiów dla kluczowych branż krajowego przemysłu”. Nade wszystko jednak aktywnie współpracujemy z doktorantami, asystentami i adiunktami, słuchamy, podpowiadamy, szukamy rozwiązań i proponujemy aktywności. Rozmawiamy też z przedstawicielami Samorządu Doktorantów PG, Szkoły Doktorskiej na PG, jak i władzami uczelni oraz przedstawicielami administracji centralnej i ogólnouczelnianej. Uruchomiliśmy już w pełni dwujęzyczną stronę internetową (https://pg.edu.pl/bmn) i usługę zgłoszeń internetowych w systemie JIRA (https://gdansktech.atlassian.net/servicedesk/customer/portal/42).
Zapraszamy do kontaktu
Agnieszka Lendzion
agnieszka.lendzion@pg.edu.pl
-
2024-10-28
„Dziady” w Katedrze