Nowy mural na Politechnice Gdańskiej | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-07-03

Nowy mural na Politechnice Gdańskiej

mural
Fot. Jan Buczkowski
Na terenie kampusu naszej uczelni pojawił się kolejny mural. Zrealizowali go studenci Wydziału Architektury na ścianach klatki schodowej budynku Nanotechnologii B, pod okiem prof. Jana Buczkowskiego i dr Edyty Urwanowicz z Katedry Sztuk Wizualnych. Jest on częścią większego zamierzenia mającego na celu wprowadzanie sztuki współczesnej w przestrzenie politechnicznego kampusu.

Pierwszym tego typu przedsięwzięciem na Politechnice Gdańskiej była kompozycja malarska na klatce schodowej w Gmachu Głównym (2011). W kolejnych latach powstały kompozycje w szybie windy (2019), wielkogabarytowy mural z okazji 70-lecia Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki (2022) oraz dzieło malarskie w holu i sali wykładowej na Wydziale Zarządzania i Ekonomii (2023).

Obecny projekt został zrealizowany we współpracy z władzami Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa w ramach zajęć fakultatywnych prowadzonych ze studentami IV semestru studiów inżynierskich na Wydziale Architektury. Pierwszym etapem były prace projektowe prowadzone w jedenastu kilkuosobowych zespołach. Zadaniem było zaprojektowanie kompozycji malarskiej uwzględniającej kontekst miejsca: dynamicznych kierunków wyznaczonych przez grafitowe poręcze schodów, mocnego światła wlewającego się do wnętrza ewakuacyjnej klatki schodowej oraz kolorystyki elewacji budynku nawiązującej do historycznej zabudowy.

Fot. Jan Buczkowski

W ocenie komisji konkursowej warunki te najlepiej spełniła propozycja przygotowana przez zespół w składzie: Maria Jóźwiak i Natalia Kowalska. Równorzędne pierwsze miejsce przyznano także zespołowi Moniki Dębkowskiej, Aleksandry Drobińskiej, Jagody Jasińskiej. Dwa równorzędne drugie miejsca uzyskały zespoły w składzie: Patrycja Lis, Tomasz Marszalec, Wiktor Matwiejuk oraz Karolina Kozłowska, Marta Małkowska.

W realizacji projektu brali udział wszyscy studenci (30 osób). Po odpowiednim przygotowaniu podłoża projekt należało rozrysować w naturalnej skali, kontury okleić taśmą malarską, by w końcu przystąpić do samego malowania. Tutaj pomimo wcześniejszych doświadczeń z zajęć w pracowni plastycznej na studentów czekały nowe wyzwania. Zamiast pędzli w użyciu znalazły się wałki malarskie, a niewielkich rozmiarów arkusz brystolu przypięty na sztaludze zastąpiły ściany o powierzchni kilkunastu metrów kwadratowych każda.

Działanie artystyczne w otwartej, ogólnie dostępnej przestrzeni to także zderzenie się ze spontaniczną reakcją przypadkowych przechodniów, odbiorców często bardzo emocjonalnie reagujących na powstające dzieło. Wspólna realizacja projektu to także okazja do zdobycia umiejętności pracy w grupie. To bardzo ważne doświadczenie dla przyszłego architekta, który z zasady jest skazany na pracę w zespole i czasem musi zrezygnować z własnych ambicji w imię współpracy i uzyskania wspólnego celu.

W efekcie wielotygodniowych działań powstała kompozycja malarska, która dopełnia zastaną przestrzeń, łączy wnętrze z tym, co na zewnątrz budynku. Jest swoistą projekcją kolorów i światła natury, zespalając ją w ten sposób ze światem techniki.

Jan Buczkowski
jan.buczkowski@pg.edu.pl

18 wyświetleń