Przygotowanie do przyszłości: Politechnika Gdańska i PGE Baltica szkolą kadry dla sektora offshore | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-07-03

Przygotowanie do przyszłości: Politechnika Gdańska i PGE Baltica szkolą kadry dla sektora offshore

wiatraki na wodzie
Do tej pory współpraca Politechniki Gdańskiej z PGE Baltica zaowocowała wspólnym kształceniem studentów II stopnia oceanotechniki, a także VI i VIII edycji studiów morskiej energetyki wiatrowej. Co zrobiliśmy do tej pory i co jeszcze możemy razem zrobić?

Za sprawą podpisanego porozumienia o współpracy Politechnika Gdańska wraz z PGE Baltica, Instytutem Maszyn Przepływowych PAN oraz Duńskim Uniwersytetem Technicznym (Danmarks Tekniske Universitet) uruchomiła w roku akademickim 2021/2022 na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa specjalność projektowanie i budowa morskich systemów energetycznych na studiach II stopnia oceanotechniki (obecnie kierunek działa pod nazwą: okręty i konstrukcje morskie). W ramach podpisanego porozumienia PGE Baltica objęła patronat nad specjalnością oraz pełni funkcję partnera przemysłowego.
W praktyce dzięki podjętej współpracy przyznano najlepszym ze studentów stypendia, zorganizowano wizyty studyjne, a doświadczeni praktycy z przedsiębiorstwa energetycznego poprowadzili część wykładów.

Fot. Wojciech Olszewski

Poza nową specjalnością Politechnika Gdańska oraz PGE Baltica podjęły współpracę w ramach VI oraz VIII edycji studiów podyplomowych morskiej energetyki wiatrowej prowadzonych w Instytucie Budowy Okrętów Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa. Studia do tej pory ukończyło 364 absolwentów.
Szeroka współpraca uczelni z PGE Baltica w zakresie kształcenia kadr sektora offshore związana jest z intensywnym rozwojem rynku morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Do 2040 roku na polskim obszarze Bałtyku mogą powstać morskie farmy wiatrowe o łącznej mocy przynajmniej 10 GW.

Potencjał PGE Baltica

Choć współpraca Politechniki Gdańskiej z PGE skupia się wokół edukacji przyszłych specjalistów branży offshore, to potencjał wspólnych działań jest znacznie większy. PGE Baltica, realizując swoją strategię rozwoju, w ramach agendy badawczej będzie skupiać się na innowacyjnych projektach badawczo-rozwojowych realizowanych przez Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej. Technologie, nad którymi prowadzone będą badania, znajdą zastosowanie m.in. w celu poprawy bezpieczeństwa, niezawodności i operacyjności farm wiatrowych zarządzanych przez PGE Baltica, a także umożliwią firmie rozszerzenie działalności na nowe obszary morskie. Politechnika Gdańska może wspierać te działania poprzez dostarczanie wysoko wykwalifikowanych kadr oraz prowadzenie wspólnych projektów badawczo-rozwojowych.

Ponadto prowadząc projekty inwestycyjne związane z budową morskich farm wiatrowych na Bałtyku, spółka PGE Baltica aktywnie poszukuje specjalistów w wielu branżach politechnicznych, oferując atrakcyjne warunki zatrudnienia. Dzięki tej współpracy i intensywnym działaniom Politechnika Gdańska i PGE Baltica wspólnie kształcą przyszłych ekspertów, którzy będą odgrywać kluczową rolę w rozwoju sektora offshore w Polsce.

Współpraca Politechniki Gdańskiej z PGE Baltica jest modelowym przykładem synergii między światem akademickim a przemysłem, przynoszącym korzyści obu stronom i całemu sektorowi offshore. Tworzenie wyspecjalizowanych kadr, realizacja innowacyjnych projektów badawczo-rozwojowych oraz rozwój infrastruktury morskiej energetyki wiatrowej stawiają Polskę na czołowej pozycji w tej dynamicznie rozwijającej się branży. Wspólne działania na rzecz zrównoważonej przyszłości przynoszą wymierne korzyści nie tylko dla obecnych, ale i przyszłych pokoleń, kształtując nowoczesny rynek pracy i promując zieloną energię.

Krystian Pyszniak
krystian.pyszniak@pg.edu.pl

7 wyświetleń