Data dodania: 2024-07-03
Społeczno-ekonomiczne skutki rozwoju technologii cyfrowych i sztucznej inteligencji. Relacja z konferencji Technology, Innovation and Growth TIG 2024
Na te właśnie tematy dyskutowali światowej klasy ekonomiści biorący udział w międzynarodowej konferencji naukowej TIG 2024 (Technology, Innovation and Growth 2024; https://zie.pg.edu.pl/en/tig2024), która odbyła się na Politechnice Gdańskiej w dniach 23–24 maja 2024 roku.
– Naszą ambicją było zaproszenie do Gdańska najlepszych specjalistek i specjalistów, zajmujących się badaniami nad społeczno-ekonomicznymi skutkami postępu technologicznego. I to się udało – mówiła pisząca te słowa dr hab. inż. Aleksandra Parteka, prof. PG, kierująca pracami zespołu z Wydziału Zarządzania i Ekonomii, który zorganizował wydarzenie (dr Aleksandra Kordalska, mgr Igor Niemczyk, dr Dagmara Nikulin).
W czasie konferencji naukowcy z ponad 20 ośrodków naukowych z Europy, USA, Japonii i Chin przedstawili najnowsze wyniki badań nad powiązaniami technologicznymi w gospodarce światowej. W czasie konferencji dyskutowano o: wpływie automatyzacji i rozwoju sztucznej inteligencji na pracowników, dynamice innowacji w firmach i regionach, roli technologii we wzroście gospodarczym. Omówiono najnowsze metody związane z problematycznym pomiarem tempa innowacji i sposobami ujęcia technologii typu AI w statystykach ekonomicznych.
Wykłady plenarne wygłosili znakomici ekonomiści. Gość specjalny konferencji, prof. Holger Görg z Kilońskiego Instytutu Gospodarki Światowej (Niemcy), przedstawił wyniki badań nad rolą norm społecznych i dyskryminacji ze względu na płeć w technologicznie zależnych relacjach handlowych. Prof. Klaus Prettner z Uniwersytetu Ekonomicznego w Wiedniu opisał, w jaki sposób zapotrzebowanie na pracę w zawodach wysoce zautomatyzowanych zmienia się wraz z ryzykiem rozprzestrzeniania chorób zakaźnych – odnosząc badania do pandemii COVID-19. Prof. Francesco Venturini z Uniwersytetu w Urbino (Włochy) opisał regionalne skutki innowacji typu AI,a prof. Jakub Growiec ze Szkoły Głównej Handlowej przedstawił nowe spojrzenie na modelowanie wzrostu gospodarczego.
Konferencja była okazją do nawiązania nowych relacji z partnerami zagranicznymi oraz do zacieśnienia już istniejących kontaktów naukowych. Prof. Holger Görg jest liderem konsorcjum w projekcie Horyzont Europa Rethink GSC, w którym uczestniczy zespół z Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej, kierowany przez piszącą te słowa (członkowie zespołu: dr hab. Joanna Wolszczak-Derlacz, prof. PG, dr inż. Sabina Szymczak, mgr Piotr Płatkowski). Jak mówiłam podczas spotkania:
– Cieszę się, że lider dużego i silnego konsorcjum, w którym bierze udział 11 ośrodków naukowych z Europy (w tym nasza uczelnia) mógł na miejscu przekonać się o naszym potencjale badawczym i organizacyjnym. To ważny element wzmacniania wizerunku Politechniki Gdańskiej w światowej nauce.
W czasie konferencji TIG 2024 podsumowano także wyniki projektu OPUS NCN („Specjalizacja technologiczna a dywergencja produktywności w erze digitalizacji, automatyzacji i sztucznej inteligencji”, https://zie.pg.edu.pl/tech_spec) realizowanego przeze mnie (kierowniczka projektu), dr Aleksandrę Kordalską i mgr Zuzannę H. Zarach. Wymiernymi efektami projektu jest już siedem publikacji w renomowanych czasopismach ekonomicznych (m.in. „Technovation”, „Technological Forecasting and Social Change”, „The World Economy”, „Economic Modelling”), a kolejne są w recenzji.
Konferencja TIG 2024 była objęta patronatem honorowym JM Rektora PG prof. Krzysztofa Wildego, patronatem dziekan Wydziału Zarządzania
i Ekonomii dr hab. Małgorzaty Gawryckiej, prof. PG, Związku Uczelni Fahrenheita oraz Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Konferencja była jednym z wydarzeń w ramach obchodów jubileuszu 120 lat Politechniki Gdańskiej.
Aleksandra Parteka
aparteka@zie.pg.edu.pl
-
2024-10-28
„Dziady” w Katedrze