Prof. Jacek Namieśnik ponownie wśród najczęściej cytowanych naukowców świata | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2020-11-20

Prof. Jacek Namieśnik ponownie wśród najczęściej cytowanych naukowców świata

logo Clarivate
Prof. dr hab. inż. Jacek Namieśnik, zmarły w kwietniu 2019 r. rektor Politechniki Gdańskiej, po raz kolejny znalazł się na prestiżowej liście najczęściej cytowanych naukowców świata. W zestawieniu Clarivate Highly Cited Researchers 2020 figurują jeszcze tylko trzy nazwiska naukowców z polskich uczelni.

Zestawienie publikowane przez Clarivate (wcześniej Thomson Reuters) to zestawienie najczęściej cytowanych naukowców z całego świata, które jest co roku aktualizowane. Lista jest tworzona w oparciu o analizę liczby cytowań, przy czym uwzględniane są tylko artykuły wysoko cytowane (znajdujące się w najwyższym 1 proc. cytowań w danej dziedzinie i roku publikacji) opublikowane w czasopismach indeksowanych w Web of Science Core Collection w ciągu ostatnich jedenastu lat (w tym przypadku są to lata 2009-2019). Metodologia dostępna jest na stronie ClarivateZestawienie to jest także elementem jednego z najstarszych rankingów najlepszych uczelni wyższych na świecie – Academic Ranking of World Universities.

Tegoroczny raport Clarivate uwzględnił ponad 6,4 tys. naukowców, w tym 26 laureatów Nagrody Nobla (m.in. trzech tegorocznych) z ponad 60 krajów. Najwięcej naukowców spośród tych, którzy znaleźli się na tej prestiżowej liście po raz kolejny pochodzi z USA. Wśród uczelni najsilniejszą reprezentację (188 naukowców) utrzymał Uniwersytet Harvarda.

Oprócz prof. Jacka Namieśnika na liście znalazło się jeszcze tylko trzech naukowców z uczelni w Polsce: dr hab. Hazem Kalaji (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego), prof. Piotr Ponikowski (rektor Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu), prof. Adam Torbicki (Warszawski Uniwersytet Medyczny).

876 wyświetleń