Stanowisko Senatu Politechniki Gdańskiej w sprawie agresji Rosji wobec Ukrainy | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2022-03-17

Stanowisko Senatu Politechniki Gdańskiej w sprawie agresji Rosji wobec Ukrainy

Flagi ukraińskie nad wejściem głównym
Fot. Agata Cymanowska/PG
Senat Politechniki Gdańskiej, podczas posiedzenia w dniu 16 marca 2022 r., przyjął poprzez aklamację uchwałę w sprawie rosyjskiej agresji na Ukrainę. Senatorzy wyrazili pełną solidarność z Narodem Ukraińskim, a także potępili stanowisko rosyjskiej rady rektorów, która na początku marca poparła działania rosyjskiej armii na terenie Ukrainy.

Poniżej pełna treść uchwały Senatu PG:

„Senat Politechniki Gdańskiej w pełni popiera oświadczenie Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polskiej Akademii Nauk, konferencji rektorów uczelni i szkół zawodowych oraz organizacji młodych naukowców, doktorantów i studentów opublikowane 24 lutego 2022 r. w związku z agresją zbrojną Rosji na Ukrainę.

Wspólnota Politechniki Gdańskiej wyraża pełną solidarność z Narodem Ukraińskim zmagającym się z rosyjskim najeźdźcą. Dzielimy ból Ukraińców wywołany okrucieństwem agresora, który przynosi śmierć, cierpienie i pożogę.

Senat Politechniki Gdańskiej potępia stanowisko zawarte w odezwie rosyjskiej rady rektorów z 4 marca br. wyrażającej pełne poparcie dla decyzji rosyjskiego dyktatora i działań rosyjskiej armii. Jest to jawne naruszenie wartości powszechnie uznawanych przez światową społeczność akademicką, takich jak pokój, demokracja i polityka oparta na prawdzie.

Jednomyślną decyzją Rektora i Senatu Politechniki Gdańskiej wstrzymujemy realizację wszelkich form współpracy z rosyjskimi uczelniami i ośrodkami naukowymi. Pełni podziwu dla postawy Narodu Ukraińskiego, z nadzieją oczekujemy końca wojny, na warunkach w pełni szanujących niezbywalne prawa Narodu Ukraińskiego, oraz deklarujemy aktywny udział w odbudowie Ukrainy, a zwłaszcza jej uczelni i ośrodków naukowych”.