Uchodźcy z Ukrainy zakwaterowani w akademiku Politechniki Gdańskiej | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2022-03-07

Uchodźcy z Ukrainy zakwaterowani w akademiku Politechniki Gdańskiej

Akademik nr 11 w Brzeźnie
Fot. Maciej Dzwonnik/PG
Ponad 120 osób uciekających z Ukrainy przed wojną znalazło schronienie w akademiku Politechniki Gdańskiej w Brzeźnie. Budynek został kompleksowo przygotowany do kwaterunku przez pracowników i studentów uczelni, a transport z Przemyśla zapewnił Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

W niedzielny wieczór do Gdyni dotarł specjalny pociąg z Przemyśla, którym podróżowało 252 uchodźców z różnych rejonów Ukrainy: m.in. Kijowa, Odessy, czy Charkowa, a więc miast najbardziej dotkniętych działaniami wojennymi. Około połowa pasażerów pociągu, głównie kobiet i dzieci, została następnie przewieziona autokarami do Domu Studenckiego nr 11 Politechniki Gdańskiej w Gdańsku Brzeźnie.

Akademik został wcześniej kompleksowo przygotowany na przyjęcie uchodźców: pokoje wyposażono w komplety pościeli, suchy prowiant, przekąski i napoje, środki czystości oraz artykuły higieniczne. Rzeczy, które znalazły się w akademiku, pochodziły z prowadzonej od tygodnia zbiórki darów na kampusie PG.

– Mobilizacja naszej społeczności akademickiej w tej niezwykle trudnej sytuacji dla naszych przyjaciół z Ukrainy jest ogromna – podkreśla prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – Ostatnie dni pokazały, że razem jesteśmy w stanie sprostać najtrudniejszym wyzwaniom i pomagać na wielu polach. Zbiórka, którą zorganizował Dział Międzynarodowej Współpracy Akademickiej PG oraz Samorząd Studentów PG jest jedną z największych w Trójmieście, a przygotowanie i przekazanie uchodźcom jednego z naszych akademików to kolejny element całej gamy działań pomocowych, nad którymi nieustannie pracujemy.

– Przygotowanie budynku na przyjęcie tak licznej grupy było dużym wyzwaniem, ale dzięki wspólnej pracy studentów i pracowników uczelni udało się to zrobić w zaledwie dwa dni – mówi Anna Modrzejewska, kierownik Działu Międzynarodowej Współpracy Akademickiej PG, który zainicjował wcześniej zbiórkę darów, a w niedzielę koordynował zakwaterowanie przyjezdnych. – W niedzielę, w ciągu dnia w akademiku pracowało od rana blisko 50 wolontariuszy: pracowników uczelni i naszych studentów, w tym również z Ukrainy, Rosji i Białorusi oraz ich znajomych. Tuż po przyjeździe każdy z naszych gości wypełniał krótki formularz osobowy, a następnie otrzymał ciepły posiłek i instrukcje dalszego postępowania.

Szerokie inicjatywy pomocowe społeczności PG

Akademik PG, przeznaczony na przyjęcie uchodźców z Ukrainy, jest obecnie wypełniony w ok. 80 proc. (łącznie jest tam 160 miejsc noclegowych w pokojach 1- i 2-osobowych).

– O wypełnieniu pozostałych, wolnych miejsc zdecyduje Pomorski Urząd Wojewódzki, na podstawie zawartego porozumienia w tej sprawie z władzami naszej uczelni – mówi Mariusz Miler, kanclerz PG. – Społeczność akademicka PG będzie jednak, tak jak dotychczas, na bieżąco wspierać przyjezdnych z Ukrainy. Chcemy sprawić, żeby w tym trudnym czasie wszyscy mogli czuć się u nas bezpiecznie oraz żeby niczego im nie zabrakło. Jednocześnie chciałbym podziękować naszym pracownikom, zwłaszcza z Działu Międzynarodowej Współpracy Akademickiej, Osiedla Studenckiego, Działu Gospodarczego i Działu Ochrony Mienia, za ciężką i efektywną pracę w ostatnich dniach. Dzięki nim oraz studentom naszej uczelni te działania pomocowe nie tylko są efektywne, ale też zakrojone na bardzo szeroką skalę.

Wśród przyjezdnych znalazło się dużo dzieci, którym PG zapewniła też bezpłatną, wstępną opiekę medyczną, a w najbliższym czasie uruchomi też świetlicę na terenie uczelni, gdzie w godzinach popołudniowych pracownicy i studenci uczelni będą organizować szereg aktywności dla najmłodszych: gier, zabaw oraz zajęć tematycznych.

Nadal trwa również zbiórka darów na rzecz uchodźców z Ukrainy, która odbywa się w budynku Hydromechaniki PG (nr 11) na terenie uczelnianego kampusu. Z pozostałymi inicjatywami uczelni w zakresie pomocy niesionej Ukraińcom można zapoznać się na specjalnej witrynie PG – Solidarni z Ukrainą.