Studentki PG z Ukrainy stypendystkami programu “New Technologies for Women – Ukraine” | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2022-12-22

Uśmiechnięte dziewczyny trzymające flagę Ukrainy
Fundacja Edukacyjna Perspektywy i firma Intel, w ramach współpracy na rzecz zwiększenia udziału kobiet w branży nowych technologii, uruchomiły program stypendialny “New Technologies for Women – Ukraine”. Laureatkami programu zostały cztery studentki Politechniki Gdańskiej wywodzące się z Ukrainy.

Program stypendialny "New Technologies for Women – Ukraine" skierowany był do kształcących się na terenie Polski ukraińskich studentek, doktorantek i absolwentek szkół średnich (rozpoczynających jesienią 2022 studia techniczne), które z powodu trwającej na Ukrainie wojny znajdują się w trudnej sytuacji materialnej/życiowej.

Laureatkami programu zostały cztery studentki Politechniki Gdańskiej:

- Karyna Konup, semestr 1, Automatyka, robotyka i systemy sterowania, Wydział Elektrotechniki i Automatyki
- Mariia Krykun, semestr 1, Automatyka, cybernetyka i i robotyka, Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki
- Mariia Kyryszenko, semestr 1, Informatyka, Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki
- Olena Onyszczenko, semestr 4, Nanotechnologia, Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej

Oprócz rocznego stypendium w wysokości 20.000 złotych, dostępu do cyklu warsztatów i programu mentoringowego, laureatki wzięły udział w konferencji "INCUBATING FREEDOM - Post War Innovative Transformation of Ukraine” (Lublin, 1-2 grudnia), będą też gościć na Perspektywy Women in Tech Summit 2023 - największym w Europie wydarzeniu dla kobiet w technologiach, które odbędzie się 14-15 czerwca 2023 w Warszawie.

Na program składają się m.in.: 10-miesięczne stypendium finansowe w wysokości 2 000 zł brutto miesięcznie (łącznie 20.000 PLN brutto) na pokrycie kosztów edukacji i rozwoju, warsztaty z umiejętności technicznych i miękkich z ekspertami Intel Technology Poland, sesje doradztwa zawodowego oraz udział w mentoringowym Programie Buddies, bezpłatny udział w Perspektywy Women in Tech 2023 – największym w Europie i Azji wydarzeniu dla kobiet w STEM, Tech & IT.