Szkoła Doktorska na PG członkiem PRIDE Network oraz EUA-CDE | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2024-03-04

Szkoła Doktorska na PG członkiem PRIDE Network oraz EUA-CDE

networking
Szkoła Doktorska została członkiem dwóch uznanych, międzynarodowych sieci łączących szkoły doktorskie: Pride Network oraz EUA (European University Association) – CDE (Council for Doctoral Education).
PRIDE Network – Association for Professionals in Doctoral Education

Stowarzyszenie zostało założone w 2017 roku i obecnie  34 członków organizacyjnych oraz 16 indywidualnych z 20 różnych państw. Szkoła Doktorska na PG została pierwszym członkiem organizacji z Polski.

EUA (European University Association) - CDE (Council for Doctoral Education)

Stowarzyszenie zostało założone w 2008 roku i obecnie posiada 289 członków z 39 różnych państw, w tym 17 z Polski.

Cele organizacji

Są to dwie różne sieci łączące szkoły doktorskie, łączy je jednak wiele wspólnych celów. Są źródłem inspiracji, miejscem pozyskania i wymiany informacji przydatnych lub wręcz niezbędnych dla rozwoju procesu kształcenia doktorantów i zaangażowanych w ten proces profesjonalistów, a także promują jakość w edukacji, opiece promotorskiej oraz procesach wspierających kształcenie. Obecność w tych organizacjach sprzyja nawiązaniu współpracy i nowych kontaktów poprzez szeroko rozumiany networking.

Wśród działań obu organizacji możemy wyróżnić m.in.:

• wymianę doświadczeń i wiedzy, tworzenie, wspieranie i promowanie dobrych i sprawdzonych praktyk, ustanawianie profesjonalnych standardów obsługi,
  • pomaganie instytucjom szkolnictwa wyższego w zrozumieniu roli i potencjału pracowników zaangażowanych w obsługę procesu związanego z kształceniem doktorantów oraz ich profesjonalizacja,
  • gromadzenie i udostępnianie zasobów związanych z organizacją kształcenia doktorantów oraz promowanie możliwości szkoleniowych podnoszących kompetencje specjalistów z tego obszaru,
  • wspieranie rozwoju zawodowego i awansu pracowników uczelni,
  • ułatwienie relacji i interakcji między pracownikami szkół doktorskich.

Składki członkowskie zostały sfinansowane w ramachprojektu STER: "Szkoła Doktorska Politechniki Gdańskiej bliżej Europy" (PG_go_West) finansowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA) i realizowanego w ramach Programu "STER - Umiędzynarodowienie Szkół Doktorskich".