PG z nominacjami do Pomorskich Sztormów. Zapraszamy do głosowania | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2023-03-10

PG z nominacjami do Pomorskich Sztormów. Zapraszamy do głosowania

Mosiężne statuetki przedstawiające sylwetkę mężczyzny.
Już po raz 18. czytelnicy „Wyborczej” w drodze głosowania wybiorą laureatów Pomorskich Sztormów. Politechnika Gdańska otrzymała nominację w kategorii „Sztorm Europejski – Infrastruktura” za projekt budowy Centrum Kompetencji STOS PG. Z kolei o statuetkę w kategorii nauka powalczy prof. dr hab. inż. Tomasz Klimczuk z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej PG. Zachęcamy do oddania bezpłatnego głosu na nominacje związane z naszą uczelnią. Można to zrobić do 14 marca.

Plebiscyt Pomorskie Sztormy organizowany jest wspólnie przez redakcję „Wyborczej” i Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego pod patronatem marszałka Mieczysława Struka. Początkowo była to nagroda kulturalna. Jednak z biegiem lat konkurs rozszerzył się o kolejne kategorie, a statuetki odbierali zasłużeni ludzie sportu, biznesu czy nauki, a także osoby odpowiedzialne za działania obywatelskie czy podmioty działające proekologicznie. Obecnie Pomorskie Sztormy przyznawane są w dziewięciu kategoriach. W tegorocznej, 18. już edycji plebiscytu, Politechnika Gdańska uzyskała dwie nominacje.

Uczelnia ma szansę na nagrodę w kategorii „Sztorm Europejski – Infrastruktura”. W tej kategorii nominowane są projekty infrastrukturalne, które powstały na Pomorzu przy wsparciu środków unijnych. Politechnika Gdańska zyskała uznanie kapituły za utworzenie Centrum Kompetencji STOS (ang. Smart and Transdisciplinary knOwledge Services). To zakończony w marcu 2023 roku projekt budowy centrum informatycznego PG, wyposażonego w system superkomputerów mogących pracować zarówno oddzielnie, jak również jako jeden organizm. Superkomputer, któremu w plebiscycie uczelni i portalu Trójmiasto.pl nadano imię „Kraken”, umożliwia gromadzenie, przetwarzanie i archiwizowanie ogromnych zbiorów danych w jednej z najnowocześniejszych i najbezpieczniejszych serwerowni w Europie. Dzięki niemu naukowcy i studenci PG mogą prowadzić skomplikowane badania i symulacje.

Czytaj więcej

Fot. Maciej Buczeń/PG

Z kolei w kategorii „Sztorm Naukowy” nominację uzyskał prof. dr hab. inż. Tomasz Klimczuk z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej. Wśród polskich naukowców prof. Klimczuk jest liderem w poszukiwaniu materiałów, które umożliwiają bezstratny przepływ prądu elektrycznego, zwanych nadprzewodnikami. W uzasadnieniu nominacji czytamy: „Wraz ze współpracownikami opracował metodę syntezy, określił typ struktury krystalicznej i opisał właściwości fizyczne pięciu wyjątkowo rzadkich niecentrosymetrycznych nadprzewodników na bazie boru. Obecnie wraz z zespołem hoduje kryształy nowych związków, tzw. materiałów kwantowych”.

Czytaj więcej

Prof. dr hab. inż. Tomasz Klimczuk. Fot. Dawid Linkowski / PG

Aby oddać bezpłatny głos, wystarczy wejść na stronę www.pomorskiesztormy.pl. Można to zrobić do wtorku, 14 marca, do godz. 23:59.

Zagłosuj

484 wyświetleń