Kraken – nazwa superkomputera PG wybrana | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2023-02-09

Kraken – nazwa superkomputera PG wybrana

Nowoczesny budynek widziany z lotu ptaka.
Centrum Kompetencji STOS PG. Fot. Maciej Buczeń/PG
Internauci zadecydowali! W plebiscycie na nazwę dla superkomputera PG zwyciężył Kraken. W głosowaniu na portalu Trójmiasto.pl wyraźnie pokonał Abarisa, Gaję i Tridensa, zdobywając 52% głosów.

Plebiscyt na nazwę dla superkomputera PG, który mieścić się będzie w nowopowstałym Centrum Kompetencji STOS PG, przeprowadzony został na portalu Trójmiasto.pl. W głosowaniu udział wzięło niemal 4000 osób. Do wyboru mieli jedną z czterech nazw – Abaris, Gaja, Kraken i Tridens. Zwycięzcą okazał się Kraken.

Nazwa nawiązuje do mitycznego morskiego stworzenia. Jest ono niezwykle silne, zupełnie niczym moc obliczeniowa superkomputera, a imponujący zasięg ramion, może być kojarzony z szerokim, wielopłaszczyznowym zastosowaniem nowego urządzenia PG.

Tysiące głosów i pewny zwycięzca

W internetowym głosowaniu oddano niemal 4000 głosów. Kraken uzyskał większość głosów, co zapewniło mu duża przewagę i pewne zwycięstwo.

– Moją intencją było aby nazwa kojarzyła się z czymś równie potężnym jak moc obliczeniowa superkomputera i miała związek z morzem. Dodatkowo macki Krakena to symbol wszechstronności zastosowań tego komputera – tłumaczy swój wybór nazwy Jakub z Gdańska, zwycięzca plebiscytu.

Na kolejnych miejscach znalazły się Tridens (20%), Gaja (16%) i Abaris (12%). Trzy spośród czterech nazw wyłonione zostały w pierwszym etapie konkursu, w którym za pośrednictwem portalu Trójmiasto.pl można było nadsyłać swoje propozycje na nazwę dla superkomputera PG. Zainteresowanie konkursem było ogromne – łącznie nadesłano blisko 1100 zgłoszeń. Nie zabrakło ciekawych propozycji, nawiązujących czy to do tradycji morskich i żeglarskich, czy też do Trójmiasta i samej uczelni.

Następnie, 3 lutego, odbyło się posiedzenie kapituły konkursowej w składzie: prof. Krzysztof Wilde (rektor PG, przewodniczący), prof. Henryk Krawczyk (b. rektor uczelni, pomysłodawca budowy CK STOS PG), prof. PG Barbara Wikieł (prorektorka uczelni ds. studenckich) i Mariusz Miler (kanclerz PG), Michał Kaczorowski (redaktor naczelny Trójmiasto.pl), red. Michał Stąporek (szef newsroomu portalu) i red. Wioleta Stolarska (wydawca Działu Nauka).

W toku obrad zadecydowano, że w finale obok zaproponowanego przez władze uczelni Abarisa znajdą się Gaja, Kraken i Tridens. Dla autorów tych trzech nazw przygotowano nagrody, w postaci zaproszenia na uroczyste otwarcie Centrum Kompetencji STOS oraz zestaw politechnicznych upominków. Niektóre z nadsyłanych pomysłów powtarzały się, występując w zestawieniu nawet kilkukrotnie. W takim przypadku o przyznaniu nagrody decydowała kolejność zgłoszeń. Jako pierwszy Krakena zaproponował pan Jakub z Gdańska.

Kraken częścią Centrum Kompetencji STOS PG

Superkomputer stanowić będzie część Centrum Kompetencji STOS PG. Będzie to jedno z najnowocześniejszych centrów informatycznych w tej części Europy. Obiekt powstał na terenie kampusu przy ul. Traugutta. Będzie on nową siedzibą Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej PG. Po uruchomieniu kompleksu i samego superkomputera uczelnia zyska możliwość prowadzenia zaawansowanych prac badawczych i rozwiązywania problemów praktycznie we wszystkich dziedzinach naszego życia, m.in. z zakresu medycyny, biotechnologii, fizyki, czy astronomii. Inwestycja wspomoże przy tym badania wdrożeniowe i przysłuży się komercjalizacji realizowanych przez naukowców projektów badawczych. Koszt bazowy inwestycji to blisko 160 mln zł (ponad 90 mln zł pochodzi z dotacji unijnej). Po wyposażeniu budynku w kolejne elementy superkomputera wartość inwestycji wzrośnie do ponad 250 mln zł.