Politechnika Gdańska w gronie Uczelni Przyszłości | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2024-05-16

Politechnika Gdańska w gronie Uczelni Przyszłości

Na zdjęciu: Martyna Kozłowska-Żukowska, kierownik projektu „Uczelnie przyszłości”, Agnieszka Lendzion, kierownik Biura Młodych Naukowców

Politechnika Gdańska przeszła pozytywnie przez rygorystyczną procedurę naboru w konkursie  ogłoszonym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) i została wybrana do grona 12 uczelni, które będą liderami zmiany w systemie kształcenia na studiach I stopnia.

13 maja br. w siedzibie NCBR w Warszawie zostało zainicjowane partnerstwo pomiędzy uczelniami, którego celem jest przygotowanie i wspólne realizowanie projektu pt. „Uczelnie Przyszłości”, zaplanowanego w ramach Działania 5.1 Innowacje społeczne, Oś V Innowacje społeczne w ramach Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego (FERS). Politechnikę Gdańską reprezentowała dr inż. Agnieszka Lendzion, kierownik Biura Młodych Naukowców.

W ramach projektu zostanie wypracowany i wdrożony innowacyjny model edukacji spersonalizowanej, alternatywny do tradycyjnego kształcenia, oparty na autorskich projektach studentów, współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym i rozwijający kluczowe kompetencje przyszłości. Zmieniony system kształcenia będzie testowany do końca 2028 r.

Aplikację PG przygotowało Biuro Młodych Naukowców i Biuro Projektów Strategicznych przy wsparciu pracowników innych jednostek PG.

Liderem projektu jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, a partnerami:

1. Politechnika Poznańska
  2. Politechnika Gdańska
  3. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  4. Politechnika Śląska
  5. Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
  6. Uniwersytet Śląski
  7. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej
  8. Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja W Krakowie
  9. Politechnika Łódzka
  10. Politechnika Warszawska
  11. Uniwersytet Warszawski