Tydzień Zrównoważonego Rozwoju na PG | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-10-24

Tydzień Zrównoważonego Rozwoju na PG

Tydzień Zrównoważonego Rozwoju na PG
Konferencja „Klimat do działania: Budowanie marki zrównoważonego rozwoju" -  wykład Łukasza Murawskiego
W ubiegłym tygodniu (14 - 18.10.2024 r.) Politechnika Gdańska po raz pierwszy zorganizowała Tydzień Zrównoważonego Rozwoju. W wydarzeniach uczestniczyło blisko 250 osób – studentów, pracowników PG oraz przedstawicieli 19 uczelni z całej Polski. Tydzień Zrównoważonego Rozwoju był okazją do refleksji nad przyszłością oraz udziału w różnorodnych inicjatywach poświęconych zrównoważonemu rozwojowi.

Jednym z głównych punktów programu była dwudniowa konferencja pod hasłem „Klimat do działania: Budowanie marki zrównoważonego rozwoju”. Konferencję otworzył wykład eksperta ds. budowania marki, Łukasza Murawskiego, a dobre praktyki zaprezentowali przedstawiciele pięciu polskich uczelni: Marta Jankowska (Politechnika Gdańska), Adam Owczarek (Politechnika Łódzka), Anna Schmidt-Fiedler (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), Barbara Pawłowska (Uniwersytet Gdański) oraz Anna Szwałek (Uniwersytet Warszawski). SDG Speed Meeting umożliwił uczestnikom wymianę doświadczeń 
i nawiązanie kontaktów, które mogą pomóc w realizacji działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Warsztaty prowadzone przez pracowników Centrum Analiz Strategicznych były natomiast okazją do dyskusji na temat raportowania danych do rankingów międzynarodowych oraz wypracowania strategii budowania marki zrównoważonego rozwoju.


Wydarzenie wzbogaciły dodatkowe atrakcje, takie jak Kino Zrównoważonego Rozwoju,  w ramach którego odbyła się projekcja filmu „Naturalna dzikość serca” oraz dyskusja z filmoznawczynią Krystyną Weiher-Sitkiewicz.  Uczestnicy mogli również wziąć udział w spacerze po zielonym kampusie Politechniki Gdańskiej. 


Wykład neurobiologa dr Wojciecha Glaca, prof. UG, pozwolił uczestnikom dowiedzieć się, jak wiedza o mózgu może pomóc w radzeniu sobie ze stresem. Osoby dbające o swoje zdrowie miały także okazję uczestniczyć w spotkaniach z Karoliną Gronau-Karendys z Centrum Sportu Akademickiego PG, gdzie poruszano temat dbania o kręgosłup w pracy.

W ramach Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju zorganizowano także trzy finały konkursowe. Wręczono nagrody dla najbardziej zaangażowanych uczestników 3. edycji kampanii „Rowerem na Uczelnię” oraz autorów najciekawszych zdjęć zgłoszonych do konkursu fotograficznego "Zrównoważony transport w obiektywie". Nagrodzono również najlepsze zespoły, które wzięły udział w Konkursie Sesji Plakatowej „Aktywni – praktyczne sposoby na zrównoważony rozwój”.


Jednym z dodatkowych wydarzeń była także lekcja podstaw polskiego języka migowego, współorganizowana przez Stowarzyszenie „Okno na świat”. Uczestnicy poznali podstawowe zwroty i gesty, które ułatwiają komunikację z osobami z niepełnosprawnościami. Osoby zainteresowane wsparciem studentów i pracowników ze szczególnymi potrzebami mogły także porozmawiać z przedstawicielami Biura ds. Osób z Różnorodnością Funkcjonalną.


W ramach Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju odbyły się również eko warsztaty dla przedszkolaków z przedszkola PG „Megamocni”, które poprowadzili studenci z Koła Naukowego „Mikrobiologia w Inżynierii Środowiska” (MIŚ).


Politechnika Gdańska od lat angażuje się w działania na rzecz ochrony klimatu i zrównoważonego rozwoju. Tydzień Zrównoważonego Rozwoju to doskonały przykład, jak uczelnia aktywnie uczestniczy w budowaniu bardziej zrównoważonego świata.

34 wyświetleń