Nowe spojrzenie na wyzwania nauki: Partnerstwo człowieka i sztucznej inteligencji | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-12-11

Nowe spojrzenie na wyzwania nauki: Partnerstwo człowieka i sztucznej inteligencji

AI
Jakie bariery ograniczają rozwój polskiej nauki? Ile publikacji powinien stworzyć doktorant, aby odnieść sukces? Jakie są rzeczywiste koszty rozwoju sztucznej inteligencji? Na te i inne pytania odpowiada prof. Dariusz Mikielewicz, prorektor ds. nauki Politechniki Gdańskiej, w czwartym odcinku podcastu „Ściśle mówiąc”. 

 Sztuczna inteligencja będzie narzędziem w rękach naukowca. Chciałbym być przynajmniej jej partnerem, jeżeli nie tym, który jest wciąż mądrzejszy. Ale o to trzeba będzie walczyć – mówi w podcaście „Ściśle mówiąc” prof. Dariusz Mikielewicz, prorektor ds. nauki Politechniki Gdańskiej, dyrektor Instytutu Energii na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa PG.

Podczas rozmowy prof. Dariusz Mikielewicz omawia istotne kwestie związane z biurokratycznymi wymogami w nauce, systemem oceny publikacji naukowych oraz specyfiką pracy doktorantów. Podkreśla wyzwania związane z koniecznością równoważenia codziennego komfortu z rosnącym zapotrzebowaniem na energię, a także wskazuje, jak energetyka konwencjonalna przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska – problemu dotykającego również Polskę. Profesor dzieli się także szczegółami projektów realizowanych we współpracy z partnerami krajowymi i międzynarodowymi. 

Rozmowę przeprowadziły Agata Cymanowska i Barbara Kuklińska-Nowak z Działu Promocji i Biura Prasowego PG.

Youtube     Spotify

Cały artykuł dostępny na stronie Politechniki Gdańskiej.

45 wyświetleń