Naukowiec będzie walczyć o to, żeby być partnerem AI | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2024-12-10

Naukowiec będzie walczyć o to, żeby być partnerem AI

Mikielewicz
Co kładzie się cieniem na polskiej nauce? Ile prac powinien publikować doktorant? Jaki jest koszt sztucznej inteligencji? O wyzwaniach, jakie stoją przed nauką, o problemach, z którymi się mierzy, ale też m.in. o energetyce i zanieczyszczeniu środowiska opowiada prof. Dariusz Mikielewicz, prorektor ds. nauki,  w 4. odcinku podcastu Politechniki Gdańskiej „Ściśle mówiąc”.

Sztuczna inteligencja będzie narzędziem w rękach naukowca. Chciałbym być przynajmniej jej partnerem, jeżeli nie tym, który jest wciąż mądrzejszy. Ale o to trzeba będzie walczyć – mówi w podcaście „Ściśle mówiąc” prof. Dariusz Mikielewicz, prorektor ds. nauki Politechniki Gdańskiej, dyrektor Instytutu Energii na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa PG.

W rozmowie, oprócz tematu sztucznej inteligencji w pracy badacza, poruszone zostały m.in. takie kwestie, jak biurokratyzacja nauki, punktacja za publikacje, doktorat.

Profesor opowiadał też o zmianach klimatycznych, które już się dokonały, o tym, że duży odsetek cywilizacji światowej żyje w warunkach skażonego środowiska (w tym Polska) i o tym, że codzienny komfort wiąże się z większym zużyciem energii, a energetyka konwencjonalna jest jednym z największych trucicieli.

Ponadto, omówione zostały projekty z obszaru energetyki, które prof. Mikielewicz realizuje w ramach współpracy krajowej i międzynarodowej. Profesor mówił m.in. o technologiach związanych z magazynowaniem energii i rozwiązaniach dla gminnych zakładów komunalnych, a także podpowiedział, jak… płacić niższe rachunki za ogrzewanie.

Rozmowę przeprowadziły Agata Cymanowska i Barbara Kuklińska-Nowak z Działu Promocji i Biura Prasowego PG.

Zapraszamy do słuchania na : 

Youtube

Spotify

1237 wyświetleń