Biuro Młodych Naukowców aktualnie wspiera merytorycznie realizację trzech projektów w ramach Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego na lata 2021-2027 (FERS), tj.

Studia 5.0

Programy studiów dla kluczowych branż krajowego przemysłu (numer umowy o dofinansowanie: FERS.01.05-IP.08-0027/23-00, o wartości ogółem 6 984 910,55 zł). 

Celem projektu jest lepsze dostosowanie oferty kształcenia Politechniki Gdańskiej do potrzeb rozwoju gospodarki oraz zielonej i cyfrowej transformacji w terminie do 10.2026 r.  

Działania w ramach projektu Studia 5.0

1) Modyfikacja kierunków II stopnia z branż przemysłu lotniczo-kosmicznego, energetyki odnawialnej i transportu, tj.: 

  • TRANSPORT, specjalności: 1. Planowanie i zarządzanie systemem transportowym, 2. Inteligentne systemy transportowe, 3. Infrastruktura transportu szynowego; 
  • TECHNOLOGIA CHEMICZNA, specjalności: 1.Technologie energii odnawialnej 
  • ENERGETYKA, specjalności: 1.Technologie energetyki rozproszonej, 2. Energetyka jądrowa 
  • INŻYNIERIA MATERIAŁOWA, specjalności: 1. Inżynieria materiałów funkcjonalnych dla energetyki odnawialnej 
  • TECHNOLOGIE KOSMICZNE I SATELITARNE, specjalności: 1. Technologie informacyjne i telekomunikacyjne w inżynierii kosmicznej i satelitarnej, 2. Engineering and Management of Space Systems. 

2) Podniesienie kompetencji 142 studentów (szkolenia, dodatkowe zajęcia z praktykami, wizyty studyjne, zajęcia wyrównawcze). 

3) Rozwój kompetencji 49 nauczycieli akademickich PG w zakresie kompetencji cyfrowych (związanych z modyfikowanymi kierunkami studiów oraz sztuczną inteligencją), rozwoju świadomości i umiejętności na rzecz zielonej transformacji (związanych z modyfikowanymi kierunkami studiów, kurs online dot. zrównoważonego rozwoju) oraz projektowania uniwersalnego. 

4) Działania wspierające podjęcie przez kandydatów świadomego wyboru studiów. 


Kadra 5.0

Rozwój kompetencji nauczycieli i doktorantów (numer umowy o dofinansowanie: FERS.01.05-IP.08-0102/23-00, o wartości ogółem 1 744 904,11 zł). 

Celem projektu jest uzyskanie lub podniesienie do 10.2025 r. kompetencji lub kwalifikacji 88 pracowników prowadzących dydaktykę oraz 11 doktorantów PG w zakresie kompetencji i kwalifikacji dydaktycznych, cyfrowych oraz na rzecz zielonej transformacji.  

Działania w ramach projektu Kadra 5.0

1) Szkolenia, warsztaty, wizyty studyjne z zakresu kompetencji cyfrowych, cyfrowo-dydaktycznych, dydaktycznych, na rzecz zielonej transformacji oraz innych merytorycznych (np. językowych). 

2) Udział w wizytach studyjnych kadry zaangażowanej w kształcenie doktorantów. 

3) Opracowanie i wdrożenie programu wsparcia kadry prowadzącej dydaktykę i doktorantów w zakresie budowania kluczowej kompetencji przydatnej w świecie VUCA, tj. nastawienie na rozwój (ang. growth mindset). 

4) Opracowanie i wdrożenie programu tutoringu dla kadry prowadzącej dydaktykę i doktorantów. 

5) Coaching indywidualny i grupowy kadry prowadzącej dydaktykę oraz doktorantów. 


Uczelnie przyszłości

Politechnika Gdańska przeszła pozytywnie przez rygorystyczną procedurę naboru w konkursie ogłoszonym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) i została wybrana do grona 12 uczelni, które będą liderami zmiany w systemie kształcenia na studiach I stopnia.

W ramach projektu zostanie wypracowany i wdrożony innowacyjny model edukacji spersonalizowanej, alternatywny do tradycyjnego kształcenia, oparty na autorskich projektach studentów, współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym i rozwijający kluczowe kompetencje przyszłości. Zmieniony system kształcenia będzie testowany do końca 2028 r.