Nazwa kursu: Kwasy i zasady — od Arrheniusa do Lewisa
Poziom: szkoła podstawowa
Czas trwania:  10.03.2025-26.05.2025

Cel kursu:

Celem kursu jest zapoznanie uczniów z najważniejszymi teoriami kwasów i zasad poczynając od pierwszych obserwacji, przez wczesne teorie, aż po współczesne rozumienie tych pojęć. Zdobyta wiedza ułatwi uczestnikom zrozumienie bardziej zaawansowanych pojęć i procesów chemicznych, a rozwiązanie szeregu zadań pomoże w przygotowaniach do egzaminu ósmoklasisty.

Opis kursu:

Pojęcia kwasu i zasady sięgają czasów, kiedy jeszcze chemia nie wykształciła się jako nauka. Samo słowo kwas wywodzi się z prasłowiańskiego kvasъ (kiszonka), a angielskie acid od łacińskiego aceo (ostry). Pojęcia te poznajemy już na wczesnych etapach edukacji, jednak w miarę zgłębiania chemii okazuje się, że istnieje wiele teorii opisujących te substancje.

Podczas kursu zapoznamy się z różnymi teoriami kwasów i zasad, zaczynając od teorii dysocjacji elektrolitycznej, a następnie omówimy koncepcje Arrheniusa, Brønsteda i Lowry'ego, Franklina, Lewisa oraz Pearsona.

Omówimy skalę i wskaźniki pH, sprawdzimy czy dla roztworu obojętnego zawsze pH = 7. Przyjrzyjmy się dysocjacji zarówno mocnych, jak i słabych kwasów i zasad zwracając uwagę na możliwość występowania równowagi chemicznej w tych roztworach i wykonamy szereg zadań rachunkowych.

Zapisy poprzez formularz zgłoszeniowy: WYPEŁNIJ FORMULARZ
Link do kursu zostanie przesłany w późniejszym etapie zakwalifikowanym uczestnikom. 

HARMONOGRAM (pdf, 3.90MB)

Metody dydaktyczne:

Kurs będzie realizowany zdalnie na platformie eNauczanie. Warunkiem rozpoczęcia kursu jest napisanie testu wstępnego (brak progu zaliczeniowego – wyłącznie na potrzeby ewaluacji).

Kurs składa się z 10 modułów, które uczestnicy realizują we własnym tempie (asynchronicznie). Materiały do zajęć będą udostępniane zgodnie z zamieszczonym poniżej harmonogramem

Kluczową częścią kursu będą zadania praktyczne, podczas których uczniowie będą rozwiązywać problemy z zakresu tematycznego danego modułu. Rozwiązanie tych zadań będzie warunkiem przystąpienia do kolejnego modułu. Przez cały czas trwania kursu można powracać do treści wcześniejszych modułów i poprawiać testy.

W trakcie każdego modułu organizowane będą również zdalne spotkania synchroniczne – liczba i forma spotkań będzie zależna od potrzeb uczestników – może to być chat lub spotkanie na MSTeams. Podczas tych spotkań będzie można zadawać pytania odnośnie trudniejszych do zrozumienia tematów lub też rozszerzenia materiału o interesujące uczestników treści.

Na koniec kursu zostanie udostępniony test końcowy, którego materiał obejmie problemy analogiczne do zadań, które pojawią się pod koniec każdego modułu. Osiągnięcie pozytywnego wyniku będzie stanowić warunek uzyskania certyfikatu ukończenia kursu.

Prowadzący:
dr inż. Andrzej Okuniewski
Katedra Chemii Nieorganicznej
Wydział Chemiczny
Politechnika Gdańska
andrzej.okuniewski@pg.edu.pl