Drugi Dzień Młodego Naukowca, objęty patronatem Jego Magnificencji Rektora PG prof. Krzysztofa Wilde, będący elementem obchodów 120-lecia Politechniki Gdańskiej, odbył się 27 czerwca 2024 r.

Fotogaleria

Tym razem wydarzenie – w letniej formule i pod nazwą „Piknik Młodego Naukowca. Nauka sięgająca gwiazd” – skupiło pracowników i doktorantów wokół tematyki astronomii, a po prelekcji i dyskusjach, które odbyły się w Centrum Nanotechnologii A w sali 3/11, przeniosło się na łono natury, by wspierać integrację i (nieoficjalny) networking.

Harmonogram obejmował:

9:00-9:15 – powitanie uczestników – prof. Dariusz Mikielewicz, prorektor ds. organizacji i rozwoju PG.

9:15-10:45 – prelekcja "Od Apollo do Artemis” Przemysława Mieszka Rudzia – popularyzatora astronomii, autora książek i przewodników, który w latach 2016-2023 był ekspertem Polskiej Agencji Kosmicznej odpowiedzialnym za edukację kosmiczną, kontakty z mediami, informację i promocję.

O czym był wykład?

W 2024 roku mija 55 lat od pierwszego lądowania człowieka na Księżycu w ramach programu Apollo. To wielkie osiągnięcie ludzkości ma swoją współczesną kontynuację - program Artemis. Wykład "Od Apollo do Artemis" traktować będzie o okolicznościach zdobycia Srebrnego Globu i planach jego XXI-wiecznej kolonizacji z uwypukleniem polskich wątków.

10:45-11:00 – prezentacja projektu eksperymentalnego Koła Naukowego SimLE, biorącego udział w międzynarodowym programie REXUS/BEXUS (Rocket and Balloon Experiment for Univeristy Students)

11:00-11:30 – panel dyskusyjny – prof. Dariusz Mikielewicz, prorektor ds. organizacji i rozwoju PG i przedstawiciele młodych naukowców

11:30-13:30 – piknik – po części oficjalnej wszyscy uczestnicy przenieśli się na teren zielony za parkingiem naziemnym przy Centrum Nanotechnologii A, gdzie w luźnej atmosferze, przy kiełbasce i napojach była możliwość poznania się i wymiany doświadczeń.

Piknik swoim udziałem uświetnili: