Spotkanie akademickie 17.11.2018 fizyka | Politechnika Gdańska

Spotkanie akademickie 17.11.2018 fizyka

Politechnika Gdańska
Spotkanie akademickie: 17 listopada 2018 r. (sobota), godz. 10:00
Dla uczniów z przedmiotu: fizyka
Poziom: szkoła ponadpodstawowa
Liczba uczestników: max. 60

Po najjaśniejszej stronie nauki, czyli krótka historia promieniowania synchrotronowego

Szeroki wachlarz zastosowań promieniowania synchrotronowego w wielu dziedzinach badań zarówno podstawowych, jak i stosowanych wynika z unikalnych cech tego promieniowania, a w szczególności z nadzwyczajnej intensywności w bardzo szerokim obszarze widmowym. Możliwość monochromatyzacji tego promieniowania dostarcza jedynego w swoim rodzaju narzędzia, pozwalającego na prowadzenie badań w zupełnie nowych obszarach poznawczych i technologicznych.

Promieniowanie synchrotronowe znacznie przewyższa klasyczne źródła promieniowania elektromagnetycznego. Ma bardzo dobrze skolimowaną wiązkę, zawiera fotony o szerokim zakresie energii - od promieniowania w dalekiej podczerwieni do twardego promieniowania rentgenowskiego, posiada także wysoki stopień polaryzacji liniowej lub kołowej.

Duża kątowa zdolność rozdzielcza pozwala m.in. na otrzymanie informacji strukturalnych dla białek i innych układów biologicznych, które nie mogą być otrzymane w postaci monokryształów. Ponieważ w projektowaniu i syntezie nowych leków niezbędnym jest prowadzenie systematycznej analizy strukturalnej, możliwość ta jest bardzo atrakcyjna dla przemysłu farmaceutycznego.

W ramach ćwiczeń będą omawiane i rozwiązywane zadania powiązane z tematyką wykładu, natomiast podczas zajęć laboratoryjnych uczniowie będą wykonywali doświadczenia, których opis można znaleźć TUTAJ

Zapisy zamknięte

HARMONOGRAM SPOTKANIA
17 listopada 2018 r.
Godzina Rodzaj zajęć Sala
10:00-10:15 Rejestracja uczniów
(hol przed salą 213 w Gmachu Głównym PG)
10:15-11:45 Wykład:

Leszek Wicikowski
Agnieszka Witkowska
8, 9, 10 GG

Mapa kampusu Politechniki Gdańskiej: http://campus.pg.edu.pl/).

Zajęcia odbywają się w Gmachu Głównym (na planie kampusu budynek nr 1)

Sale 8, 9 i 10 GG – laboratoria Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej na poziomie 0 w Gmachu Głównym

Sala 213 GG – sala na poziomie 2 w Gmachu Głównym

Sala 401de, 460 i 463 GG – sale na poziomie 4 w Gmachu Głównym