Czego chemik szuka w kryształach? 13.05.2023 chemia | Politechnika Gdańska

Czego chemik szuka w kryształach? 13.05.2023 chemia

Politechnika Gdańska
Spotkanie akademickie: 13 maja 2023 r. (sobota), godz. 10:00
Dla uczniów z przedmiotu: chemia
Poziom: szkoła ponadpodstawowa
Liczba uczestników: max. 60

Czego chemik szuka w kryształach?

Kryształy to ciała o wyjątkowych właściwościach, które już od tysięcy lat fascynują ludzi swoimi rzadko spotykanymi w naturze kształtami i kolorami. Pierwotnie definiowano je jako ciała stałe, które są przejrzyste i posiadają płaskie ściany (gr. κρύσταλλος –‘lód’). Z biegiem lat definicja kryształów ewoluowała jednak znacząco…

Dziś wiemy, że kryształy to materiały wysoce uporządkowane, a ich budowa pozwala na badanie wewnętrznej struktury z wykorzystaniem różnych technik eksperymentalnych, co dostarcza chemikom cennych informacji. Z powodu uporządkowania kryształy są też ciałami anizotropowymi – to znaczy, że ich właściwości zależą od kierunku, w którym się je rozpatruje. Jest to podstawowa przyczyna, dla której powstają ich płaskie ściany. Kryształy mogą również wykazywać inne właściwości anizotropowe, jak np. dwójłomność, piezoelektryczność, czy tryboluminescencja.

Na wykładzie omówimy budowę, symetrię i wynikające z nich właściwości kryształów. Poznamy bliżej metody badań dyfrakcyjnych i dowiemy się jak na podstawie eksperymentu można określić wewnętrzną budowę kryształu. Celem przygotowania do ćwiczeń omówimy też najważniejsze wiązania i oddziaływania występujące w ciałach krystalicznych.

Podczas ćwiczeń komputerowych wykorzystamy program Mercury do wizualizacji struktur krystalicznych oraz analizy występujących w nich oddziaływań. Zbadamy struktury prostych pierwiastków, związków nieorganicznych i organicznych. Na zakończenie przygotujemy animacje GIF, które można wykorzystać w prezentacjach i na stronach internetowych.

W trakcie zajęć w laboratorium będziemy hodować kryształy pierwiastków, związków nieorganicznych oraz organicznych różnymi technikami. Do badania pokroju i wybranych właściwości kryształów wykorzystamy mikroskop z filtrem polaryzacyjnym i kamerą HD. Będzie również możliwość nagrania filmu z procesu krystalizacji - check this out:

Serdecznie zapraszamy!

Zapisy zamknięte

HARMONOGRAM SPOTKANIA

13 maja 2023 r.

Godzina Rodzaj zajęć Sala
10:00 - 10:15 Rejestracja uczniów Hol na parterze
w budynku A
Wydziału Chemicznego
10:15 - 11:45 Wykład:
Czego chemik szuka w kryształach?
Prowadzący: dr inż. Andrzej Okuniewski
prowadzący: mgr inż. Magdalena Siedzielnik
s. 321

Mapa kampusu Politechniki Gdańskiej: http://campus.pg.edu.pl/