Dyscyplina: fizyka

Poziom: gimnazjalny

Czas trwania: 18.04-04.06.2017 r.

Liczba uczestników: max. 40

Fizyka jazdy na rowerze

Cel kursu:

Kurs ma na celu zademonstrowanie, w jaki sposób prawa fizyki można zastosować w opisie zagadnienia jazdy na rowerze. W wyniku jego realizacji utrwalona i rozszerzona zostanie wiedza z zakresu mechaniki.

Opis kursu:

Zagadnienie jazdy na rowerze jest ciekawym problemem z punktu widzenia fizyki, gdyż łączy w sobie wiele jej działów. W trakcie kursu uczniowie poznają metody opisu zjawisk, które w jeździe na rowerze odgrywają istotną rolę.
W początkowej części kursu omówione zostanie zagadnienie przekładni zębatych. Zobrazowane zostanie ono na przykładzie problemu prawidłowego doboru przełożenia. Zagadnienie to pozwoli usystematyzować wiedzę dotyczącą metod opisu ruchu postępowego i obrotowego.
W kolejnych dwóch częściach kursu poruszone zostaną zagadnienia z zakresu dynamiki ruchu obrotowego. Poznając znaczenie momentu bezwładności uczeń dowie się, dlaczego zmniejszenie masy kół rowerowych nie wpływa znacząco na osiągi rowerzysty, wbrew powszechnej opinii. Wprowadzenie pojęcia momentu siły pozwoli także pokazać, w jaki sposób można określić moc rowerzysty.
W drugiej połowie kursu szeroko poruszony zostanie temat oporów ruchu. Na wstępie poruszone zostanie zagadnienie tarcia. W przykładowych problemach przedstawione zostaną jego pozytywne (tarcie w hamulcach) oraz negatywne (opory toczenia, opór powietrza) następstwa.

Metody dydaktyczne:

Kurs ma charakter zdalny i prowadzony będzie w formie kursu e-learningowego na platformie Moodle. Na platformie tej udostępnione zostaną materiały dydaktyczne niezbędne do zrozumienia omawianej tematyki. Zawarte w nich zostaną podstawowe informacje teoretyczne oraz przykładowe zadania wraz z rozwiązaniami. W trakcie trwania kursu uczniowie otrzymają także zadania do samodzielnego rozwiązania. Będą też mieli możliwość komunikacji i konsultacji z prowadzącym poprzez forum dyskusyjne i czat.

Certyfikat:

Uczniowie, którzy będą aktywnie uczestniczyć w e-zajęciach i zrealizują wymagane zadania potwierdzając nabytą wiedzę i pozyskane umiejętności otrzymają certyfikat ukończenia kursu na Politechnice Gdańskiej.

Prowadzący:

VI 16 Opory powietrza 1
17 Dobór optymalnej trasy przejazdu w warunkach wietrznych 2
18 Zadania do samodzielnego rozwiązania 1

Kurs e-learningowy poprowadzony zostanie na uczelnianej platformie Moodle Politechniki Gdańskiej: https://enauczanie.pg.edu.pl/moodle/

[Pobierz PDF]