Dyscyplina: matematyka

Poziom: klasy VII i VIII szkoły podstawowej

Czas trwania: 17.02-23.03.2023 r.

Liczba uczestników: max. 60

Od Diofantosa do Cramera – czyli spotkania z równaniami i układami równań (i nie tylko!)

Równania opisują świat językiem matematyki. Stanowią podstawę do zrozumienia wielu procesów i zjawisk zachodzących w przyrodzie. Od wieków są siłą napędową naszej cywilizacji. Gdyby nie zostało sformułowane równanie – „Prawo powszechnego ciążenia Newtona” nie moglibyśmy dziś korzystać z łączności satelitarnej, telewizji cyfrowej i nawigacji GPS.

Kurs e-learningowy rozpoczniemy od równań diofantycznych, które w naturalny sposób wprowadzą nas w temat układów równań. Następnie omówimy typy układów równań i dwie wybrane metody ich rozwiązywania (metodę podstawiania i metodę przeciwnych współczynników). W kolejnych dwóch modułach zajmiemy się interpretacją geometryczną układu równań i nierówności liniowych. Dalej wprowadzimy pojęcie macierzy i reprezentacji macierzowej układu równań. Stąd już tylko krok do układów cramerowskich i wzorów Cramera.

W każdym tygodniu chętni uczniowie będą mogli wykonać nieobowiązkowe zadania dodatkowe. Zadania te będą dotyczyły niezwykle ciekawych pojęć dotyczących matematyki.

Sam kurs będzie miał niecodzienną formę. Będzie też okazją do spotkań z wyjątkowymi i nadzwyczajnymi postaciami 😉.

Certyfikat:

Uczniowie, którzy będą aktywnie uczestniczyć w e-zajęciach i zrealizują wymagane zadania potwierdzając nabytą wiedzę i pozyskane umiejętności otrzymają certyfikat ukończenia kursu na Politechnice Gdańskiej.

Prowadzący:

dr Anna Niewulis
mgr Justyna Woroń
Centrum Matematyki
Politechnika Gdańska

Zapisy zamknięte

HARMONOGRAM

Kurs e-learningowy
17.02 - 23.03.2023 r.

Kurs e-learningowy poprowadzony zostanie na uczelnianej platformie Moodle Politechniki Gdańskiej: https://enauczanie.pg.edu.pl/moodle/

UWAGA!  Pierwszego dnia kursu 17.02.2023 w godz. 19:00-19:45 planowane jest obowiązkowe spotkanie organizacyjne. Spotkanie odbędzie w formie webinarium (online na kursie).

Moduł Zagadnienie Liczba godzin
(w tym pracy własnej)