Fale wokół nas 25.03.2023 fizyka | Politechnika Gdańska

Fale wokół nas 25.03.2023 fizyka

Politechnika Gdańska
Spotkanie akademickie: 25 marca 2023 r. (sobota), godz. 10:00
Dla uczniów z przedmiotu: fizyka
Poziom: szkoły ponadpodstawowe
Liczba uczestników: max. 60

Fale wokół nas

„Nie ma fal, nie ma fal, nie ma fal…” śpiewał Dawid Podsiadło w jednej ze swoich hitowych piosenek. My za to widzimy mnóstwo fal wokół nas i to pod różnymi postaciami. Jak opisać falę? Co łączy falę meksykańską na stadionie, fale na wodzie, fale w sznurze, dźwięk i światło? Na czym polega strojenie instrumentów? Czym różni się fala mechaniczna od elektromagnetycznej? W jakich warunkach może się rozchodzić? Czym jest fala stojąca? Jakie zjawiska rządzą światłem? Na te i na inne pytania nauczymy się odpowiadać podczas zajęć.

Podczas wykładu wprowadzimy pojęcie fali, zdefiniujemy jej parametry i nauczymy się ją opisywać. Pokażemy i omówimy różne rodzaje fal mechanicznych, wytworzymy falę stojącą, opowiemy o fizyce instrumentów muzycznych. Wszystkie definicje i prawa zostaną wsparte pokazami doświadczalnymi.

W trakcie ćwiczeń rachunkowych skupimy się na instrumentach muzycznych. Nauczysz się m.in. jak obliczać częstotliwość dźwięku, dobrać długość piszczałki, aby otrzymać dźwięk o oczekiwanej częstotliwości, obliczać prędkość dźwięku w strunie gitarowej.

Podczas laboratorium będziesz samodzielnie prowadzić eksperymenty z zakresu rozchodzenia się dźwięku w ciałach stałych oraz optyki. Samodzielnie wyznaczysz prędkość dźwięku w prętach, współczynnik załamania światła w różnych materiałach, zmierzysz ogniskową soczewki czy rozmiar szczelin w siatce dyfrakcyjnej.

Zapisy zamknięte

prowadzący: dr hab. inż. Aleksandra Mielewczyk-Gryń, prof PG
dr Inż. Natalia Wójcik

Mapa kampusu Politechniki Gdańskiej: http://campus.pg.edu.pl/