Politechnika Gdańska w prestiżowym rankingu najlepszych uczelni świata | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2020-06-16

Politechnika Gdańska w prestiżowym rankingu najlepszych uczelni świata

na grafice lew - symbol rankingu

Politechnika Gdańska znalazła się wśród piętnastu polskich uczelni w prestiżowym zestawieniu najlepszych uczelni na świecie – QS World University Rankings 2021. Objął on zasięgiem osiemdziesiąt krajów, ocenie poddano pięć tysięcy uczelni, natomiast do zestawienia głównego weszło tylko tysiąc najlepszych szkół wyższych. 

QS World University Ranking opracowywany jest przez brytyjską firmę Quacquarelli Symmonds, która wydaje publikacje poświęcone edukacji oraz studiowaniu za granicą. To jeden z czterech najważniejszych światowych rankingów edukacyjnych obok Times Higher Education (gdzie Politechnika Gdańska w 2019 roku znalazła się jako jedyna uczelnia techniczna w Polsce), Rankingu Szanghajskiego oraz U-Multirank. W tegorocznej edycji QS World University Ranking ocenionych zostało 5 tysięcy uczelni, natomiast do zestawienia głównego weszło tylko tysiąc.

Politechnika Gdańska po raz drugi zajęła miejsce w przedziale 801-1000, nieznacznie poprawiając swój wynik łączny z 11,7 punktów uzyskanych w edycji na 2020 r. do 12,8 w 2021 r. Analogicznie do ubiegłorocznej edycji rankingu najlepszy wynik PG uzyskała w obszarze „Faculty Student Ratio”.

Wśród polskich uczelni najwyższe miejsce zajął Uniwersytet Warszawski, który uplasował się na 321 pozycji, druga w kolejności Politechnika Warszawska z miejscem się w środku rankingu. W tym samym przedziale jak Politechnika Gdańska, znalazło się także pozostałych dwanaście polskich uczelni. Podium zdominowane zostało przez uczelnie amerykańskie: w kolejności MIT, Stanford i Harvard, tuż za nimi, na czwartej pozycji znalazł się brytyjski Univeristy of Oxford.

Więcej o rankingu [TUTAJ]

275 wyświetleń