Przejdź do treści

Aktualności

Data dodania: 2020-09-23

Noc Innowacji na PG [online]. Nowoczesne technologie w medycynie

grafika noc innowacji
Po raz pierwszy Politechnika Gdańska zaprasza na Noc Innowacji. Jest to ogólnopolskie wydarzenie, w ramach którego naukowcy i badacze opowiadają o swoich pracach nad rozwojem najnowszych technologii i o tym, jak zmieniają one nasze życie. W ramach Nocy Innowacji na Politechnice Gdańskiej młodzi naukowcy zaproszą wszystkich chętnych do Laboratorium biomateriałów i biokompozytów, aby opowiedzieć o nowoczesnych technologiach w medycynie.

Dzięki dynamicznemu rozwojowi medycyny, implantologii i inżynierii materiałowej w ostatnich kilkudziesięciu latach, obecnie mamy dostęp do wielu zamienników elementów ludzkiego ciała. O możliwościach w tym zakresie opowie dr inż. Michał Bartmański z Katedry Inżynierii Materiałowej i Spajania PG. Uwagę słuchaczy skieruje na implantację stawu biodrowego, bowiem zabieg ten od wielu lat jest najczęściej wykonywanym zabiegiem ortopedycznym w Polsce i na świecie.

Kiedy słyszymy o cemencie, zazwyczaj przychodzi nam na myśl materiał wiążący stosowany głównie w branży budowlanej. Natomiast także we współczesnej medycynie znalazła zastosowanie specjalna grupa biomateriałów, zwana cementami kostnymi. Ich główne rodzaje, właściwości oraz różnorodne zastosowania przedstawi mgr inż. Marcin Wekwejt. Dowiemy się, w jaki sposób cementy kostne wykorzystuje się obecnie w medycynie.

Jedną z głównych przyczyn nieudanych zabiegów implantacyjnych są infekcje bakteryjne. Mgr inż. Łukasz Pawłowski przedstawi najnowsze systemy zwalczania infekcji bakteryjnych w implantologii za pomocą specjalnych powłok czy mikro- i nanostrukturyzacji powierzchni. Będzie można również poznać aktualnie stosowane systemy uwalniania leków.

Dr inż. Alicja Stanisławska opowie z kolei o innowacyjnej protezie zastawki aortalnej typu HAB (human aortic bioprosthesis) wykonanej z nanocelulozy bakteryjnej (BNC). Zaprezentowana zostanie technologia produkcji prowadząca do otrzymania biomateriału oraz jego zalety pozwalające na zastosowanie go również w innych obszarach medycyny. Dodatkowo prelegentka przedstawi zdjęcia struktury materiału wykonane na skaningowym mikroskopie elektronowym oraz porównanie właściwości mechanicznych BNC z właściwościami mechanicznymi naturalnych tkanek.

Prelegenci chętnie odpowiedzą na pytania uczestników.

Kiedy? 

10 października 2020 r., godz. 18.00
Gdzie?

www.facebook.com/PolitechnikaOtwarta – transmisja na żywo, z możliwością zadawania pytań w komentarzach

www.youtube.com – transmisja na żywo

291 wyświetleń