Pierwsza Studencka Konferencja Kosmiczna | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2020-11-26

Pierwsza Studencka Konferencja Kosmiczna

logotyp konferencji
Polska Agencja Kosmiczna i Politechnika Gdańska organizują w dniach 27-28 listopada w Gdańsku pierwszą Studencką Konferencję Kosmiczną (SKK 2020). Podczas wydarzenia (online) odbędzie się prezentacja studenckich badań i projektów w zakresie technologii kosmicznych i satelitarnych, a także debata, w której udział wezmą: Johann-Dietrich Woerner, dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej, Michał Szaniawski, prezes POLSA oraz prof. Dariusz Mikielewicz, prorektor ds. organizacji i rozwoju PG. Do uczestnictwa w konferencji organizatorzy zapraszają studentów, nauczycieli akademickich oraz przedstawicieli przemysłu.

Celem konferencji jest wymiana informacji o realizowanych projektach, promocja działań edukacyjnych związanych z sektorem kosmicznym, a także dyskusja na temat potrzebnych w sektorze kompetencji. Uczestnicy konferencji będą rozmawiać w ramach czterech paneli: studenckie projekty kosmiczne, mechatronika kosmiczna, przyszłościowe koncepcje i badania przestrzeni kosmicznej. Poruszane będą m.in. takie zagadnienia, jak: projektowanie, budowa i eksploatacja minisatelitów, systemy nawigacji satelitarnej GNSS, komunikacja satelitarna, aplikacje systemów satelitarnych do monitoringu środowiska morskiego i strefy przybrzeżnej, medycyna kosmiczna, robotyka i mechanika, prawo kosmiczne.

Podczas konferencji odbędzie się również debata z udziałem prof. Johanna-Dietricha Woernera, dyrektora generalnego Europejskiej Agencji Kosmicznej, Michała Szaniawskiego, prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej oraz prof. Dariusza Mikielewicza, prorektora ds. organizacji i rozwoju Politechniki Gdańskiej.

W wydarzeniu uczestniczyć będą również przedstawiciele przemysłu, organizacji studenckich, edukatorzy, naukowcy i inżynierowie z Europejskiej Agencji Kosmicznej, International Space University, Polskiej Agencji Kosmicznej, Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Gdańskiego.

SKK 2020 będzie także okazją do uroczystego ogłoszenia wyników trzeciej edycji konkursu o Nagrodę Naukową Prezesa POLSA za najlepszą studencką pracę dyplomową z zakresu inżynierii kosmicznej. Dodatkowo, uczestnicy wezmą udział w warsztatach poświęconych prowadzeniu misji kosmicznych.

Studencka Konferencja Kosmiczna to wydarzenie pozwalające na dzielenie się wiedzą, przedstawienie realizowanych projektów, wspólne rozwiązywanie problemów i dyskusję na temat słuszności postawionych przez siebie tez w prowadzonych badaniach. Konferencja ma stać się platformą prezentacji pasji naukowych, kosmicznych projektów realizowanych w ramach konkursów, jak również okazją do wymiany doświadczeń. SKK będzie organizowana cyklicznie, co dwa lata.

W związku z sytuacją epidemiczną, konferencja oraz warsztaty odbędą się w tym roku w całości zdalnie. Rejestracja odbywa się poprzez formularz zgłoszeniowy. Więcej informacji o konferencji, zasadach uczestnictwa, a także program i linki do transmisji znajdują się na stronie konferencji SKK 2020.

Studencka Konferencja Kosmiczna 2020 została objęta patronatem Ministra Edukacji i Nauki oraz patronatem honorowym Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.

Partnerami wydarzenia są Koło Naukowe SimLE, Samorząd Studentów Politechniki Gdańskiej, Digital Innovation Hub oraz KP Labs.

SKK 2020

378 wyświetleń