Studencka legitymacja w telefonie? To już możliwe | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2020-11-25

Studencka legitymacja w telefonie? To już możliwe

Widok smartfona z legitymacją studencką
Mobilna legitymacja, którą każdy student będzie mógł mieć w swoim telefonie, właśnie została wdrożona na Politechnice Gdańskiej.  Ma ona taki sam status prawny jak jej tradycyjna wersja. Wystarczy mieć przy sobie smartfon by korzystać ze studenckich ulg i zniżek.

Politechnika Gdańska podpisała z  Ministrem Cyfryzacji  porozumienie dotyczące wydawania mLegitymacji dla studentów. Jest to usługa oferowana w ramach bezpłatnej rządowej aplikacji mobilnej mObywatel, która jest dostępna zarówno w systemie Android jak i iOS.

– Sam chętnie korzystam z aplikacji mObywatel i dostrzegam jej zalety, więc gdy tylko pojawiła się możliwość udziału w projekcie mLegitymacja studencka zgłosiliśmy do niego naszą Uczelnię – mówi dr inż. Paweł Lubomski, dyrektor Centrum Usług Informatycznych PG.– Po podpisaniu umowy o współpracy, niezwłocznie rozpoczęliśmy prace implementacyjne i integracyjne. Dzięki dobrej współpracy z NASK i COI udało nam się pomyślnie połączyć portal Moja PG z systemami krajowymi odpowiedzialnymi za aplikację mObywatel. Cieszymy się, iż możemy udostępnić kolejną usługę i liczymy, że usprawni ona życie społeczności studenckiej PG.

mLegitymację wydaje się tylko na podstawie ważnej legitymacji ELS.  Niestety w tym przypadku nie obowiązuje przedłużenie ważności na podstawie decyzji Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Proces aktywacji na telefonie komórkowym składa się z trzech głównych etapów:

• instalacji aplikacji mObywatel,
  • wygenerowania kodu po stronie Moja PG (kod jest wykorzystywany do powiązania legitymacji z telefonem),
  • właściwej aktywacji mLegitymacji.

Centrum Usług Informatycznych przygotowało szczegółową instrukcję konfiguracji

Jedna mLegitymacja może być zainstalowana wyłącznie na jednym telefonie. Poza potwierdzeniem statusu studenta przez okazanie dokumentu na komórce, przy użyciu aplikacji mWeryfikator uprawnione do tego osoby będą mogły potwierdzić dane jego okaziciela m.in. jego: imię, nazwisko, zobaczyć zdjęcie, a także sprawdzić ważność mLegitymacji.