Prof. Jacek Tejchman z Nagrodą Naukową im. Jana Heweliusza | Politechnika Gdańska

Aktualności

Data dodania: 2021-01-28

Prof. Jacek Tejchman z Nagrodą Naukową im. Jana Heweliusza

prof.  Jacek Tejchman
Na zdjęciu prof. Andrzej Jacek Tejchman-Konarzewski
Laureatem tegorocznej, prestiżowej Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza za wybitne osiągnięcia naukowe w kategorii nauk przyrodniczych i ścisłych, został prof. Jacek Tejchman z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej. 

Nagroda im. Jana Heweliusza została ustanowiona w 1987 roku i przyznawana jest za wybitne osiągnięcia naukowe. W środowisku naukowym cieszy się prestiżem i uznaniem. Naukowcy nagradzani są za szczególne osiągnięcia w dwóch kategoriach: w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych oraz w dziedzinie nauk przyrodniczych i ścisłych. Nagroda Naukowa przyznawana jest przez Prezydent Gdańska na wniosek dwóch kapituł, którym przewodniczą: prezes Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku (w dziedzinie nauk ścisłych oraz przyrodniczych) oraz prezes Gdańskiego Towarzystwa Naukowego (w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych). W skład kapituły nagrody wchodzą także rektorzy państwowych wyższych uczelni w Gdańsku, przedstawiciel prezydenta Gdańska, dotychczasowi laureaci nagrody oraz przedstawiciel gdańskich niepublicznych uczelni wyższych.

Nagroda wręczana jest laureatom zawsze 28 stycznia – w rocznicę urodzin swojego patrona. Tegoroczne wydarzenie, ze względu na pandemię, odbyło się online.


Pierwszym laureatem Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza w 1988 r. był prof. Edward Borowski z Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej. Wśród pracowników naukowych PG, którym przyznano to wyróżnienie znaleźli się także prof. Kazimierz Gęba z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej (1989), prof. Edmund Wittbrodt z Wydziału Mechanicznego (1997), prof. Jacek Namieśnik z Wydziału Chemicznego (2001), prof. Michał Mrozowski z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki (2002), prof. Andrzej Czyżewski z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki (2006), prof. Janusz Rachoń z Wydziału Chemicznego (2010), prof. Kazimierz Darowicki z Wydziału Chemicznego (2016) oraz prof. Piotr Dominiak z Wydziału Zarządzania i Ekonomii (2019).

296 wyświetleń