Tydzień zdrowia psychicznego i całodobowe wsparcie dla studentów PG | Politechnika Gdańska

Aktualności

Data dodania: 2021-03-02

Tydzień zdrowia psychicznego i całodobowe wsparcie dla studentów PG

Ściskające się dłonie
Każdy student i doktorant Politechniki Gdańskiej może skorzystać z bezpłatnej pomocy doświadczonego psychologa i psychoterapeuty. Wszystkie konsultacje i porady są  teraz dostępne całodobowo i bezzwłocznie w ramach dyżuru Kliniki Psychiatrii Dorosłych UCK.

Depresja to choroba cywilizacyjna XXI wieku, która może dotknąć każdego, niezależnie od wieku. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że z problemami psychicznymi boryka się ok. 15% populacjiZdrowie psychiczne jest jednak często marginalizowane, a problemy tej natury uznawane za wstydliwe czy stygmatyzujące. W dobie pandemii stany depresyjne mogą ulec nasileniu. Sprzyja temu poczucie izolacji, lęk przed zachorowaniem czy brak kontroli nad otaczającą nas rzeczywistością.

Dlatego kiedy  codzienne sprawy zaczynają sprawiać trudność, a błahe problemy nabierają nieproporcjonalnych rozmiarów, narasta odczucie stresu lub przedłużające się stany smutku, kiedy pojawia się dręczące poczucie pustki, zdarzają się napady agresji lub myśli samobójcze, warto jak najszybciej skorzystać z pomocy specjalisty.

Darmowe wsparcie organizowane dla studentów i doktorantów przez Politechnikę Gdańską można otrzymać w dwóch ośrodkach:

Centrum Pomocy Psychologicznej

Z pomocy psychologa i psychoterapeuty w ramach usług Centrum Pomocy Psychologicznej może skorzystać bezpłatnie każdy student i doktorant Politechniki Gdańskiej.

Na spotkanie należy umówić się telefonicznie. Jedna wizyta trwa około 50 minut. Natomiast długość i rodzaj pomocy uzależniona jest od stanu pacjenta.
Punkt konsultacyjny mieści się na ul. Mickiewicza 9/11 w Gdańsku. Aktualnie ze względu na sytuację epidemiczną większość wizyt/konsultacji w Centrum Pomocy Psychologicznej odbywa się poprzez skype.  Szukający pomocy psychologicznej mogą też kontaktować się mailowo pod adresem:
 a.burkiewicz@gumed.edu.pl

Klinika Psychiatrii Dorosłych UCK oraz Kliniczny Oddział Ratunkowy UCK
(Dzięki uprzejmości GUMed)

Tutaj konsultacje psychiatryczne oraz psychologiczne są dostępne całodobowo i bezzwłocznie W przypadku potrzeby konsultacji, student może zgłosić się do Klinicznego Oddziału Ratunkowego UCK, w którym jest dostępna konsultacja psychiatryczna, a w dalszej kolejności wsparcie psychologiczne.

Klinika Psychiatrii Dorosłych UCK
Kliniczny Oddział Ratunkowy UCK

 

Dbaj o siebie!

Samorząd Studencki Politechniki Gdańskiej zaprasza także do udziału w inicjatywie „Dbaj o siebie”. Ma ona na celu uświadomienie studentów o istnieniu problemów natury psychicznej oraz pokazać możliwości sięgania po pomoc.

– Zależy nam, aby młodzi ludzie i nie tylko, dbali o swoje zdrowie psychiczne, nie lekceważyli go, nie wstydzili się problemów i nie bali się prosić o pomoc – mówi Karolina Maruszewska, przewodnicząca SSPG.

W ramach cyklu Samorząd przygotował:

  •  webinary ze specjalistami, podczas których, możecie zadać nurtujące Was pytania,
  •  filmy informacyjne oraz destygmatyzujące problemy natury psychologicznej,
  • posty i infografiki, mające na celu przybliżenie zagadnień związanych ze zdrowiem psychicznym                                                                                          

Więcej o wydarzeniu 

378 wyświetleń