Seminarium Sieci Uniwersytetów Regionu Morza Bałtyckiego  | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2021-06-14

Seminarium Sieci Uniwersytetów Regionu Morza Bałtyckiego

Gmach Główny
Fot. Krzysztof Krzempek/Politechnika Gdańska
11 czerwca 2021 odbyło się kolejne seminarium Sieci Uniwersytetów Regionu Morza Bałtyckiego  -  BSRUN (Baltic Sea Region University Network), pt. "Reformy Zarządzania Uczelniami w Polsce - Oczekiwania i Doświadczenia".

Temat seminarium został wywołany zainteresowaniem partnerów łotewskich, którzy próbują wprowadzić nowe prawo o szkolnictwie wyższym w swoim kraju. Na tym etapie zrodziło się w wiele pytań i wątpliwości dotyczących mi.in. zdefiniowania kompetencji oraz uprawnień Rad Uczelni. Prof. Dariusz Mikielewicz, prorektor ds. organizacji i rozwoju zaprosił do wzięcia udziału w spotkaniu prof. Tomasza Klimczuka, członka Rady Uczelni oraz prof. Macieja Duszczyka , przewodniczącego Rady Uczelni Uniwersytetu Gdańskiego.

W ramach spotkania prof. Maciej Duszczyk zaprezentował uczestnikom reformę polskiego szkolnictwa wyższego w sposób bardziej szczegółowy, omawiając szczegółowo zmiany w ostatnich latach i Ustawę 2.0. Uczestnicy seminarium dyskutowali na temat autonomii uniwersytetów po reformie (w tym autonomia finansowej); finansowaniu reformy, sposobie wyboru/mianowania rektora, organach zarządzających, ich składzie i mianowaniu członków, dodatkach za uczestnictwo/opłatach za posiedzenia/wynagrodzeniach członków rady. W dwugodzinnym spotkaniu obaj przedstawiciele rad udzielali wyczerpujących odpowiedzi na różnorodne pytania w tym zakresie.