Artykuł o pracy badawczej dr. inż. Piotra Winiarza w IEEE Photonics Society Newsletter | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2021-08-27

Artykuł o pracy badawczej dr. inż. Piotra Winiarza w IEEE Photonics Society Newsletter

dr Winiarz
Na zdjęciu dr inż. Piotr Winiarz. Fot. Paulina Staniszewska 
W lipcowym wydaniu czasopisma „IEEE Photonics Society Newsletter” w rubryce „This is my lab” (s. 18), gdzie naukowcy z całego świata prezentują swoje laboratoria, ukazał się artykuł o dr. inż. Piotrze Winiarzu z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej PG i jego pracy badawczej.

Dr inż. Piotr Winiarz jest adiunktem badawczym w Instytucie Nanotechnologii i Inżynierii Materiałowej w Zakładzie Ceramiki na WTiMS, którym kieruje prof. Maria Gazda.

W kręgu zainteresowań naukowca znajduje się przewodnictwo protonowe. Dr inż. Winiarz bada perowskity na bazie ceranu-cyrkonianu baru, niobiany ziem rzadkich i tlenki wysokoentropowe.

– Obecnie moja praca badawcza skupia się na wpływie odkształceń termicznych w perowskitowych cienkich warstwach na przewodnictwo protonowe – mówi naukowiec. – Celem badań jest znalezienie optymalnych materiałów, które można wykorzystać w ogniwach paliwowych, czyli urządzeniach generujących czystą energię elektryczną, tak aby zwiększać ich efektywność i wydajność.

Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) (pol. Instytut Inżynierów Elektryków i Elektroników) jest organizacją, która skupia obecnie około 400 tysięcy osób związanych zawodowo z elektroniką, elektrycznością i naukami pokrewnymi. Instytut głównie zajmuje się publikacją czasopism, organizowaniem konferencji, akredytowaniem programów kształcenia uczelni wyższych i opracowaniem standardów przemysłowych. IEEE Photonics Society Newsletter jest dwumiesięcznikiem, który stanowi główny kanał komunikacyjny pomiędzy członkami instytutu i forum, na którym opisywana jest ich działalność.

302 wyświetleń