PG nawiązuje współpracę z National Taiwan Ocean University | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2021-08-20

PG nawiązuje współpracę z National Taiwan Ocean University

Spotkanie w Sali Senatu PG
Na zdjęciu od lewej: prof. Edmund Wittbrodt, pełnomocnik rektora ds. współpracy z Polską Agencją Kosmiczną, prof. Marek Dzida, prorektor ds. kształcenia, dr Xsavier Li-Wen Liao oraz prof. Marek Moszyński, wiceprezes polskiej Agencji Kosmicznej. Fot. mat. PG
Naukowcy Politechniki Gdańskiej pracują nad nawiązaniem bliższej współpracy z National Taiwan Ocean University w Tajwanie. Miałaby ona dotyczyć m.in. zarówno aspektu dydaktycznego, jak również badań naukowych, ze szczególnym uwzględnieniem technologii kosmicznych i satelitarnych.

W środę 18 sierpnia 2021 r., z inicjatywy prof. Marka Moszyńskiego, wiceprezesa Polskiej Agencji Kosmicznej, odbyło się spotkanie przedstawicieli Politechniki Gdańskiej oraz National Taiwan Ocean University w Tajwanie. PG reprezentowali prorektor ds. kształcenia, prof. PG Marek Dzida i prof. Edmund Wittbrodt, pełnomocnik rektora ds. współpracy z Polską Agencją Kosmiczną oraz Europejską Agencją Kosmiczną, a tajwańską uczelnię dr Xsavier Li-Wen Liao. W części online tego spotkania wzięli także udział liczni profesorowie NTOU.

Po przedstawieniu obydwu uczelni rozpoczęła się dyskusja, która dotyczyła możliwości nawiązania współpracy zarówno w zakresie dydaktyki, jak i badań naukowych, ze szczególnym uwzględnieniem technologii kosmicznych i satelitarnych. Sygnalizowano także zainteresowanie i możliwość współpracy naukowej w zakresie takich zagadnień, jak: smart ships, smart ports, unmanned ships and underwater vehicles, green energy, zero emission vessels oraz wind energy.

Ustalono doprecyzowanie możliwych obszarów współpracy do połowy października, co umożliwiłoby podpisanie umowy o współpracy Politechniki Gdańskiej z National Taiwan Ocean University. Politechnika Gdańska od 2017 r. realizuje umowę o współpracy z inną tajwańską uczelnią, ale w zakresie architektury (National Taipei University of Technology).

Dzięki wizycie na Politechnice Gdańskiej, dr Xsavier Li-Wen Liao miał także możliwość wizytowania Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa, gdzie spotkał się m.in. z prodziekanem wydziału, prof. Mariuszem Deją, a także Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, gdzie wizytował laboratoria badawcze.