Bezpieczna i mądra cywilizacja. PG włącza się w budowę Sieci | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2021-09-17

Bezpieczna i mądra cywilizacja. PG włącza się w budowę Sieci

Prof. Krzysztof Wilde i prof. Andrzej Targowski
Na zdjęciu od lewej prof. Andrzej Targowski oraz prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. Fot. Dawid Linkowski/PG 
Politechnika Gdańska podpisała List Intencyjny w sprawie utworzenia Światowej Sieci Centrów Cywilizacji (World  Network of Civilization Centres) powstających  na wielu uniwersytetach. Główną misją Sieci ma być promowanie idei i poszukiwanie nowatorskich rozwiązań dotyczących rozwoju mądrej cywilizacji poprzez współpracę badaczy i naukowców ze wszystkich kontynentów. 

W dniu 15 września prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, podpisał List Intencyjny w tej sprawie z prof. Andrzejem Targowskim z Western Michigan University. Prof. Andrzej Targowski jest jednym z inicjatorów powstania takiej Sieci i współzałożycielem Council of Wise Civilization (Rada Sieci Mądrej Cywilizacji).

– Na Politechnice Gdańskiej, dzięki możliwościom, jakie oferuje CI TASK oraz nowopowstające Centrum Kompetencji STOS, zaistniała odpowiednia przestrzeń do stworzenia jednego z takich centrów Sieci na PG - Civilization Center for Wise Infrastructure and Monitoring – zauważa  prof. Henryk Krawczyk, dyrektor Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej TASK, który był obecny przy podpisaniu listu intencyjnego.

Głównym celem nowego Centrum będzie gromadzenie, selekcjonowanie i analiza danych z całego świata, by móc monitorować główne kierunki rozwoju cywilizacji. Ma być to jeden z etapów w dążeniu do stworzenia Światowego Systemu Monitoringu Cywilizacji (World Civilization Monitoring Information System, w skrócie WC-MIS).

Jak czytamy w Liście Intencyjnym – „Istotne aspekty organizacyjne będą rozwijane w trakcie procesu tworzenia Sieci, jej struktury i organów zarządzających i  doradczych. (…) Bieżące działania na PG będą koncentrować się na budowaniu  zespołu, otwartego na współpracę z innymi członkami Sieci, doprecyzowaniu zadań i przygotowanie wstępnego budżetu”.

219 wyświetleń