PG będzie współpracować z Instytutem Budownictwa Wodnego PAN | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2021-11-30

PG będzie współpracować z Instytutem Budownictwa Wodnego PAN

Od lewej prof. dr hab. inż. Waldemar Świdzińskiego, dyrektor IBW PAN oraz prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. Fot. Krzysztof Krzempek/PG
Od lewej prof. Waldemar Świdziński, dyrektor IBW PAN oraz prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. Fot. Krzysztof Krzempek/PG
We wtorek 30 listopada w Sali Senatu Politechniki Gdańskiej władze uczelni podpisały umowę o współpracy z Instytutem Budownictwa Wodnego Polskiej Akademii Nauk. W ramach porozumienia uczelnia i instytut będą m.in. wzajemnie promować swoje dokonania, organizować praktyki studenckie oraz realizować wspólne projekty badawcze.

– Podpisanie umowy z IBW PAN to ważny element jednej z głównych, statutowych misji uczelni, tj. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym – mówił podczas spotkania prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – Jestem przekonany, że na tej współpracy zyskają zarówno nasi naukowcy, jak również studenci i doktoranci – dodał.

– Jesteśmy obecnie w sytuacji, kiedy musimy sprostać potrzebom i wyzwaniom gospodarki w zakresie hydrotechniki i budownictwa śródlądowego. 1 października zostało oddane do użytku nowoczesne laboratorium hydrauliczne. Liczymy na to, że będziemy w nim mogli gościć studentów z Politechniki, wspomóc proces dydaktyczny, ale przede wszystkim prowadzić wspólne badania naukowe –  mówił prof. dr hab. inż. Waldemar Świdziński, dyrektor IBW PAN

Założenia umowy o współpracy PG i IBW PAN

Obydwie strony zobowiązały się we wtorek do szerokich działań, które z jednej strony umożliwią realizację ich wzajemnych potrzeb, a z drugiej integrację obydwu środowisk oraz współpracę w następujących obszarach:

• wzajemna promocja osiągnięć w zakresie inżynierii lądowej i inżynierii środowiska,

(w szczególności inżynierii śródlądowej i morskiej),

• organizacja praktyk studenckich,
  • wspieranie uzdolnionych studentów,
  • wspieranie działalności kół naukowych studentów,
  • konsultacje naukowe i specjalistyczne,
  • podejmowanie wspólnie badań naukowych,
  • podejmowanie starań o wspólne granty naukowe i projekty międzynarodowe,
  • publikowanie rezultatów wspólnych prac.

Ponadto, Politechnika Gdańska zobowiązała się w umowie m.in. do rozwoju współpracy polegającym na konsultacjach specjalistycznych, wspomaganiu prac prowadzonych w Laboratorium Hydraulicznym IBW PAN, prowadzeniu szkoleń personelu technicznego i inżynierskiego, a także podejmowania ważnych tematów z zakresu inżynierii lądowej i inżynierii środowiska w pracach dyplomowych i pracach kół naukowych studentów PG.

Z kolei Instytut Budownictwa Wodnego Polskiej Akademii Nauk będzie rozwijać współpracę polegającą m.in. na prowadzeniu wspólnych badań w Laboratorium Hydraulicznym IBW PAN, pomocy w realizacji praktyk studenckich, wspieraniu studentów realizujących prace dyplomowe związane ze wspólnie uzgodnioną tematyką oraz wspieraniu kół naukowych realizujących prace na rzecz IBW PAN i bieżącym informowaniu o wynikach współpracy z Politechniką Gdańską.

Pełnomocnikami w ramach nawiązanej współpracy będą: dr hab. inż. Tomasz Kolerski (Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska PG) oraz dr hab. inż. Małgorzata Robakiewicz (IBW PAN).

Umowa obowiązuje na czas nieokreślony, przy czym obydwie strony podkreślały podczas spotkania, że zależy im na trwałej i wieloletniej współpracy.