Politechnika Gdańska najpopularniejszą uczelnią w Polsce wśród kandydatów | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2021-11-17

Politechnika Gdańska najpopularniejszą uczelnią w Polsce wśród kandydatów

Widok PG jesiennej z lotu ptaka
Fot. Krzysztof Deptuła 
W roku akademickim 2021/2022 Politechnika Gdańska była najchętniej wybieraną uczelnią w Polsce wśród kandydatów na studia stacjonarne I stopnia i jednolite studia magisterskie. Średnio o jedno miejsce ubiegało się 8 kandydatów.

Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało wyniki rekrutacji na studia w roku akademickim 2021/2022. Na studia I i II stopnia zostało przyjętych 428 tysięcy osób. Wśród najchętniej wybieranych przez młodzież uczelni dominowały znacząco uczelnie techniczne. Poza PG na podium znalazły się także Politechnika Warszawska (ponad 7 kandydatów na miejsce) i Politechnika Poznańska (ponad 6 kandydatów na miejsce). Na kolejnych miejscach uplasowały się Politechnika Łódzka oraz Uniwersytet Wrocławski.

Bardzo nas cieszy, że tak wielu kandydatów i kandydatek na studia chciało studiować właśnie na Politechnice Gdańskiej  mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor PG.  Młodzi ludzie są w dzisiejszych czasach bardzo świadomi i rozważni, a przy wyborze studiów zwracają m.in. dużą uwagę na to, jakie perspektywy zawodowe mogą im dać poszczególne uczelnie. My oferujemy możliwość studiowania na jednym z najpiękniejszych kampusów w Europie, z bardzo dobrze przygotowaną kadrą dydaktyczną, nowoczesnymi metodami nauczania, a także pewnością stabilnej i wysoko opłacanej pracy po zakończeniu nauki. A to wszystko w sercu Gdańska, miasta otwartego i przyjaznego, a do tego z dynamicznie rozwijającym się przemysłem i biznesem.

Informatyka niezmiennie na pierwszym miejscu

Ministerstwo opublikowało także listę najpopularniejszych kierunków studiów w bieżącym roku akademickim. W pierwszej dziesiątce, według ogólnej liczby zgłoszeń, na pierwszym miejscu niezmiennie pozostaje informatyka (36 026 zgłoszeń w skali kraju), następnie psychologia (35 264 chętnych) oraz zarządzanie (29 272 zgłoszeń). Na kolejnych miejscach znalazły się: m.in. kierunek lekarski, prawo, ekonomia, finanse i rachunkowość oraz budownictwo. Pierwszą dziesiątkę zamyka logistyka.

Jeśli natomiast weźmiemy pod uwagę liczbę kandydatów na jedno miejsce, najbardziej obleganymi kierunkami w roku akademickim 2021/2022 były: inżynieria nanostruktur (27,8), koreanistyka (26,6), zielone technologie (25,1), inżynieria internetu rzeczy (22,0), komunikacja wizerunkowa (18,3). Dużą popularnością cieszyły się także: filologia orientalna – japonistyka, mechanika i projektowanie maszyn, orientalistyka – japonistyka, anglistyka oraz automatyka, robotyka i systemy sterowania. 

Najpopularniejsze kierunki na PG

Wśród pierwszej piątki najchętniej wybieranych kierunków na Politechnice Gdańskiej znalazły się: ekonomia; gospodarka przestrzenna; analityka gospodarcza; automatyka, cybernetyka i robotyka oraz projektowanie i budowa jachtów. Z kolei najwięcej zgłoszeń ogółem odnotowano na informatyce i budownictwie.

Więcej informacji o rankingu MNiSW

1109 wyświetleń