Spotkanie z prof. Jackiem Tejchmanem, laureatem nagrody im. Heweliusza | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2021-11-23

Spotkanie z prof. Jackiem Tejchmanem, laureatem nagrody im. Heweliusza

Grafika do wydarzenia przedstawiająca wizerunek Jana Heweliusza
W Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku 24 listopada o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie z prof. dr hab. inż. Jackiem Tejchmanem, laureatem Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza. Profesor wygłosi wykład popularno-naukowy pt. Symulacje numeryczne procesu zniszczenia w materiałach inżynierskich.

Prof. dr hab. inż. Jacek Tejchman jest Laureatem Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza w kategorii nauk przyrodniczych i ścisłych za wybitne osiągnięcia naukowe dotyczące modelowania uszkodzeń w materiałach inżynierskich w oparciu o metodę elementów dyskretnych i metodę elementów skończonych.

Spotkanie poprowadzi Beata Szewczyk, dziennikarka Radia Gdańsk, a o oprawę muzyczną zadbają Małgorzata Oleszczuk (wokal) i Dominik Kisiel (fortepian).

Prof. dr. hab. inż. Jacek Tejchman jest kierownikiem Katedry Budownictwa i Inżynierii Materiałowej Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej, specjalistą w zakresie konstrukcji inżynierskich, mechaniki gruntów i mechaniki materiałów sypkich.

W latach 2014-2016 był członkiem Rady Narodowego Centrum Nauk. Od 2019 roku jest członkiem Komitetu Ewaluacji Nauki. Jest autorem ponad 200 publikacji naukowych na platformie „Web of Science”. Obecnie posiada indeks Hirscha 35 (platforma „Web of Science”), 39 (platforma „Scopus”) i 47 (platforma „Google Scholar”). Jest członkiem rady redakcyjnej 4 renomowanych zagranicznych czasopism naukowych JCR („Granular Matter”, „Acta Geotechnica”, „Computers and Geotechnics” i „Engineering Structures”). Był promotorem 10 ukończonych prac doktorskich. W czasie kierowania katedrą, dziewięciu jego współpracowników otrzymało tytuł doktora habilitowanego. Był kierownikiem wielu grantów NCN i NCBiR. Od 2006 roku posiada uprawnienia budowlane w zakresie projektowania, a od 2014 roku jest państwowym rzeczoznawcą budowlanym w specjalności konstrukcyjno-budowlanej. Prof. dr. hab. inż. Jacek Tejchman jest także współautorem ponad 250 ekspertyz technicznych dla przemysłu.