Tydzień Białej Wstążki – dołącz do akcji | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2021-12-01

Tydzień Białej Wstążki – dołącz do akcji

Biała wstążka oplatająca twarz dziewczyny
W dniach 1-7 grudnia odbywa się Tydzień Białej Wstążki. Kampania Białej Wstążki to największa na świecie akcja mająca na celu zatrzymanie przemocy wobec kobiet. Została stworzona przez mężczyzn i do mężczyzn jest przede wszystkim skierowana. Jej celem jest rozpoczęcie dyskusji na temat przemocy wobec kobiet oraz wspieranie działań, które mają tej przemocy przeciwdziałać.

Symbolem akcji jest biała wstążeczka. Po raz pierwszy założyli je mężczyźni z Kanady, którzy w 1991 r. postanowili w ten sposób uczcić pamięć 14 studentek zamordowanych 6 grudnia 1989 r. w budynku Politechniki w Montrealu. Napastnik, 25-letni mężczyzna uważał, że kobiety nie powinny studiować na wydziałach nauk ścisłych, technicznych.

Przemoc mężczyzn wobec kobiet jest zjawiskiem ogólnoświatowym i przybiera różne formy, jednak jesteśmy przekonani, że zdecydowana większość mężczyzn nie ucieka się do przemocy w relacjach z kobietami.

W imieniu organizatorów, serdecznie zapraszam mężczyzn – mieszkańców woj. pomorskiego do aktywnego udziału w wydarzeniu. Zachęcamy do przypięcia podczas tygodnia 1-7 grudnia 2021 r. białej wstążki oraz o opublikowanie  wykonanego zdjęcia na Instagramie i Facebooku z #stopprzemocywobeckobiet lub przesłanie na adres e-mail Fundacji „Wschodzące Słońce” (fundacja@wschodzaceslonce.org.pl).