Zostań dawcą szpiku – studencka akcja rejestracji na PG | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2021-12-03

Zostań dawcą szpiku – studencka akcja rejestracji na PG

grafika akcji HELPERS' GENERATION
Akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych w ramach projektu „HELPERS’ GENERATION” odbędzie się na Politechnice Gdańskiej w dniach 6-10 grudnia.

„HELPERS’ GENERATION” to projekt powiązany z rozpoczętą w kwietniu 2013 r. przez Fundację DKMS inicjatywą rejestracji potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych na uczelniach. W dniach 6-12 grudnia na 68 uczelniach z całego kraju, które biorą udział w projekcie odbędzie się finał rejestracji potencjalnych dawców.

Na Politechnice Gdańskiej akcja zostanie przeprowadzona w dniach 6-10 grudnia w trzech miejscach:

• w Gmachu Głównym (przy wejściu) w dniach 6-10 grudnia, w godz. 915
  • na Wydziale Zarządzania i Ekonomii (przy głównym wejściu) 6 i 10 grudnia, w godz. 915
  • na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki (hol główny) 7 i 8 grudnia, w godz. 9–14.

W ramach akcji wszystkie osoby w wieku 1855 lat będą mogły bezpłatnie zarejestrować się bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych i szpiku kostnego.

Procedura polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka.

W ramach poprzednich inicjatyw skierowanych do studentów z całej Polski, na uczelniach zarejestrowano ponad 130 805 potencjalnych dawców, spośród których już pond 1042 osób podarowało potrzebującym pacjentom szansę na życie.

Organizatorem akcji jest Fundacja DKMS, a koordynatorami projektu na uczelni są studenci.