Najnowsze postępy w nadprzewodnictwie – wykład online | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-01-13

Najnowsze postępy w nadprzewodnictwie – wykład online

Prof Tuson
WFTiMS zaprasza na wykład online prowadzony przez światowej klasy specjalistę prof. Tusona Parka z Uniwersytetu Sungkyunkwan. Profesor wygłosi prelekcję na temat najnowszych osiągnięć w nadprzewodnictwie, której celem będzie przybliżenie aktualnych badań w zakresie fizyki materii skondensowanej.

Profesor Tuson Park jest kierownikiem Centrum Materiałów Kwantowych i Nadprzewodnictwa Wydziału Fizyki Uniwersytetu Sungkyunkwan, bez wątpienia jednej z najlepszych uczelni na świecie (zajmującej 97 pozycję w rankingu QS World University Rankings). Jest współautorem imponującej liczby artykułów opublikowanych w najważniejszych czasopismach naukowych, takich jak Nature, Nature Physics czy Nature Communications.

Profesor Tuson Park jest absolwentem Uniwersytetu Sungkyunkwan, na którym zdobył zarówno tytuł licencjata jak i magistra fizyki. Po ukończeniu studiów rozpoczął prace nad doktoratem na Uniwersytecie Illinois Urbana Champaign w USA. Uzyskanie stopnia doktora otworzyło mu drogę do dalszej kariery naukowej i zatrudnienia w słynnym amerykańskim ośrodku badawczym - Laboratorium Narodowym Los Alamos (LANL) – założonym na potrzeby realizacji Projektu Manhattan. Profesor Park rozpoczął pracę w LANL w 2003 r jako postdoc (Postdoctoral Research Associate), a dwa lata później otrzymał prestiżowe stypendium im. Roberta Oppenheimera (Robert Oppenheimer (JRO) Postdoctoral Fellowship) przyznawane przez LANL wybitym młodym naukowcom. W roku 2008 Profesor Park zakończył staż w Los Alamos i wrócił do swojej Alma Matter, Uniwersytetu Sungkyunkwan w Korei Południowej, by objąć tam stanowisko profesora fizyki i kierownika Centrum Materiałów Kwantowych i Nadprzewodnictwa.

Tematyka badawcza bliska sercu Profesora to nadprzewodnictwo, silnie skorelowane układy elektronowe, ciężkie fermiony, kwantowe przejścia fazowe i zjawiska krytyczne.

W ten czwartek, 13 stycznia, o godz. 16:00, Profesor Park przedstawi studentom i pracownikom Politechniki Gdańskiej dwugodzinny wykład dotyczący najnowszych odkryć w dziedzinie nadprzewodnictwa (Recent progress in superconductivity). Rzuci trochę światła na ostatnie dokonania z zakresu fizyki fazy skondensowanej, tj. makroskopowe zjawiska kwantowe i magnetyzm, a także techniki eksperymentalne pozwalające na zbadanie zjawiska transportu i określenie termodynamicznych własności fizycznych układów. Stan nadprzewodzący, ciężkie fermiony, spektroskopia rozpraszania kwazicząstek jako metoda badania nadprzewodnictwa, nadprzewodnictwo a kwantowy punkt krytyczny, to tylko niektóre z tematów czwartkowego wykładu.     

Szczegóły spotkania:

data: Czwartek, 13 stycznia, 2022

godzina: 16:00 - 18:00

link do spotkania: MS Teams

Aby uniknąć poczekalni należy dołączyć do spotkania za pośrednictwem aplikacji MS Teams (studenckiego bądź pracowniczego konta @o365.pg.edu.pl). Osoby dołączające do spotkania przez przeglądarkę będą proszone o weryfikację tożsamości.      

Wykłady Profesora Parka zostaną sfinansowane ze środków programu POWER 3.5 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Gdańskiej

Skorzystaj z powyższego linku, aby dołączyć do spotkania. Użyj swojego konta studenta lub pracownika MS Teams (@o365.pg.edu.pl), jeśli chcesz uniknąć poczekalni. Uczestnicy dołączający do spotkania za pośrednictwem przeglądarki internetowej zostaną poproszeni o zweryfikowanie swojej tożsamości

45 wyświetleń