O projektach realizowanych na PG w Polskim Radiu | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-01-21

O projektach realizowanych na PG w Polskim Radiu

Grafika programu Eureka
Profesorowie: Grzegorz Graff, Andrzej Czyżewski oraz Janusz Smulko byli w ostatnim czasie gośćmi audycji popularno-naukowej „Eureka” na antenie Programu 1 Polskiego Radia. Naukowcy rozmawiali z redaktorem Krzysztofem Michalskim o projektach badawczych, które realizują na Politechnice Gdańskiej.

Prof. Grzegorz Graff z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej rozmawiał z redaktorem Krzysztofem Michalskim o matematycznej metodzie wspomagającej pracę kardiologów. Zapisy EKG, czyli nieinwazyjnego badania pokazującego bioelektryczną aktywność serca, dostarczają cennych danych dla naukowców, którzy wyrafinowaną matematyką chcą wspomóc kardiologów w jeszcze skuteczniejszej diagnostyce.
Słuchaj

Prof. Andrzej Czyżewski z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki opowiadał o prototypie urządzania monitorującego funkcje życiowe pacjentów, czyli CyberRadarze, który został opracowany przez naukowców PG we współpracy z naukowcami Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Nowatorskie urządzenie może przyczynić się do zwiększenia skuteczności w walce medyków z COVID-19, a także w diagnozowaniu pacjentów z problemami oddechowo-krążeniowymi.

Słuchaj

Z kolei prof. Janusz Smulko z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki mówił o opracowanym przez kierowany przez niego zespół badawczy przenośnym urządzeniu do analizy próbek wydychanego powietrza pod kątem zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Wynalazek testują obecnie lekarze Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, pracujący w Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni.

Słuchaj

Gośćmi w audycji Polskiego Radia byli dotychczas także m.in. prof. Robert Bogdanowicz z WETI, prof. Tomasz Klimczuk z WFTiMS.

283 wyświetleń