Konsul Generalny Ukrainy z wizytą u Rektora PG | Politechnika Gdańska

Konsul Generalny Ukrainy z wizytą u Rektora PG

Konsul i rektor
Fot. Anna Basińska/PG
Oleksandr Plodystyi, Konsul Generalny Ukrainy w Gdańsku spotkał się z prof. Krzysztofem Wilde, rektorem PG. Konsul, który objął to stanowisko w 2021 roku, gościł na Politechnice Gdańskiej po raz pierwszy.

Tematem spotkania było dalsze wzmacnianie współpracy pomiędzy uczelnią i instytucjami naukowo – dydaktycznymi na Ukrainie. Poruszone zostały także problemy studentów korzystających z wymiany zagranicznej pomiędzy Polską i Ukrainą – uzyskanie wiz czy wydawania pozwoleń na pobyt czasowy i stały.

Politechnika Gdańska jest jedną z popularniejszych uczelni dla ukraińskich studentów, którzy wybierają studia w Polsce. Co roku ponad stu kandydatów tej narodowości bierze udział w rekrutacji, wybierając zarówno kierunki prowadzone w języku polskim jak i angielskim.

Oleksandr Plodystyi funkcję Konsula Generalnego Ukrainy w Gdańsku sprawuje od 2021 roku. Ukończył studia prawnicze na Yaroslav Mudryi National Law Uniwersity. Od 2003 roku pracuje w Departamencie Służby Konsularnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy i w placówkach dyplomatycznych: m.in. jako attaché w Królestwie Maroka oraz I sekretarz do spraw konsularnych Ambasady Ukrainy we Francji.