Ponad 8,5 mln zł dofinansowania na nowy pojazd do poszukiwania min morskich TUKAN | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-02-14

Ponad 8,5 mln zł dofinansowania na nowy pojazd do poszukiwania min morskich TUKAN

Logo NCBR na zielonej grafice
Nowy, podwodny, półautonomiczny pojazd do poszukiwania i identyfikacji min morskich oraz obiektów niebezpiecznych o kryptonimie TUKAN powstanie na Politechnice Gdańskiej. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyznało Wydziałowi Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa na ten cel grant w wysokości ponad 8 663 335 złotych.

Kwota zostanie przeznaczona na budowę prototypu pojazdu umożliwiającego bezzałogowe wykonywanie zadań obrony przeciwminowej OPM, a zwłaszcza rozpoznanie i identyfikację obiektów minopodobnych (MILCO). 

 – Dzięki przyznanym środkom pracownicy laboratorium będą mogli kontynuować prace badawcze w zakresie systemów podwodnych i opracują pojazd o zupełnie nowych możliwościach, niż dotychczasowe pojazdy, w tym między innymi system OPM Głuptak, będący już na uzbrojeniu Marynarki Wojennej –  podkreśla mgr inż. Natalia Jasiewicz, konstruktor Laboratorium Techniki Głębinowej.

O projekcie

Projekt, którego kierownikiem jest dr hab. inż. Leszek Matuszewski, prof. PG, dotyczy procesu wykrywania, klasyfikacji i identyfikacji min morskich oraz improwizowanych środków wybuchowych z wykorzystaniem pojazdów podwodnych sterowanych zdalnie i automatycznie. Pojazd rozpoznawczy będzie przystosowany do wodowania z nawodnych platform załogowych oraz nawodnych platform bezzałogowych sterowanych zdalnie – drogą radiową.

Prace badawcze dotyczą zwiększenia możliwości operacyjnych pojazdów poprzez wyposażenie ich w wyspecjalizowane sensory i oprogramowanie, zapewniające wykrywanie i klasyfikację obiektów minopodobnych, powiększenie zasięgu, odporności na narażenia mechaniczne, zapewnienie wysokiego stopnia automatyzacji sterowania ruchem i procesów klasyfikacji wykrytych obiektów.

Projekt "Opracowanie podwodnego półautonomicznego pojazdu do poszukiwania i identyfikacji min morskich oraz obiektów niebezpiecznych, kr. TUKAN" realizowany jest w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju: Konkurs nr 11/2020, Runda 2. Czas jego realizacji to trzy lata (2022-2025). Jego całkowita wartość wynosi 8 663 335 mln złotych.

577 wyświetleń