Dni Otwarte Politechniki Gdańskiej 2022 przyciągnęły tłumy uczniów | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2022-03-24

Dni Otwarte Politechniki Gdańskiej 2022 przyciągnęły tłumy uczniów

Kajmpus
Fot. Dawid Linkowski/PG
Setki maturzystów odwiedzających studenckie miasteczko przed Gmachem Głównym, blisko 32 tys. użytkowników na stronie Wirtualna PG i ponad 2,5 tys. rejestracji na wydarzenia online. Za nami Dni Otwarte Politechniki Gdańskiej 2022.

Tegoroczne Dni Otwarte Politechniki Gdańskiej, dedykowane uczniom szkół średnich, którzy myślą o studiach technicznych cieszyły się dużym zainteresowaniem – zarówno stacjonarnie, jak i online. Po raz pierwszy wydarzenie odbyło się w formule hybrydowej: 21 marca uczniowie pomorskich szkół mogli zwiedzić kampus uczelni, porozmawiać z wykładowcami i studentami i poczuć prawdziwy klimat studiowania na PG, a 22 marca wirtualną Politechnikę odwiedzali uczniowie i nauczyciele nie tylko z Gdańska, ale i z całej Polski, a nawet świata.

Setki uczniów na kampusie PG

Piękna pogoda pierwszego dnia wiosny zachęcała do odwiedzin akademickiego miasteczka, gdzie na uczestników czekało wiele atrakcji. Każdy z ośmiu wydziałów przygotował bogatą ofertę dla przyszłych studentów – prezentacje poszczególnych kierunków, charakterystyka zawodów, możliwość zwiedzenia budynków wydziałowych, a także spotkania z wykładowcami i studentami.

– Zainteresowanie było ogromne – podsumowuje Jakub Persjanow, przewodniczący SSPG  Pierwsze grupy przyszły już przed godziną 9.00. Do godziny 15.00 mieliśmy ciągły napływ maturzystów oraz uczniów klas pierwszych i drugich  szkół średnich. Najwięcej pytań dotyczyło rekrutacji i warunków przyjęcia na dany kierunek, ale młodzież interesowała się również możliwościami rozwoju naukowego i życiem studenckim.

Odwiedzający kampus mogli uczestniczyć w ciekawych wykładach prowadzonych przez naukowców ze wszystkich wydziałów. Wykłady były dostępne również online i tłumaczone na język angielski dla odbiorców obcojęzycznych.

FOKA i gra terenowa

Forum Organizacji I Kół Akademickich FOKA zaprosiło na przegląd organizacji i kół naukowych, działających na Politechnice Gdańskiej, gdzie można ciekawie spędzać czas, realizować swoje pasje, rozwijać się naukowo i poznawać ludzi o podobnych zainteresowaniach. Dużym powodzeniem cieszyła się gra terenowa, która została przygotowana przez Samorząd Studentów Politechniki Gdańskiej. Wzięło w niej udział 250 osób, z czego w pełni  ukończyło ją 120. Gra zawierała 11 stacji rozproszonych po kluczowych miejscach kampusu, gdzie czekały na uczestników wyjątkowe zadania i była obsługiwana przez specjalną aplikację zaprojektowaną przez SSPG.

Podczas wydarzenia miała też miejsce uroczystość uhonorowania najlepszych szkół średnich w województwie pomorskim, czyli Pomorski Ranking Liceów i Techników Perspektywy 2022. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął marszałek woj. pomorskiego Mieczysław Struk, którego na uroczystości reprezentował Józef Sarnowski, członek zarządu województwa pomorskiego. Przedstawiciele wyróżnionych szkół zasadzili na terenie PG drzewa, mające być symbolem dla miejsca, gdzie wzrastają nowe naukowe talenty. Uroczystość transmitowana była online na politechnicznym kanale YT, a spotkanie było tłumaczone na żywo na język migowy.

Wykaz miast, z których łączyli się użytkownicy strony wirtualna.pg.edu.pl

Wirtualnie po raz drugi

Wirtualny Dzień Otwarty, który odbył się 22 marca, dedykowany było wszystkim zainteresowanym poznaniem Politechniki Gdańskiej, którzy nie mogli osobiście odwiedzić uczelni. Po raz pierwszy taka forma prezentacji uczelni pojawiła się w ubiegłym roku, gdzie z powodu pandemii odwołane były wszystkie imprezy masowe. Dzięki takiemu rozwiązaniu, na chwilę do Gdańska mogli przenieść się uczniowie i nauczyciele z Polski i zagranicy.

Tegoroczna edycja przyciągnęła także osoby z wielu krajów europejskich, ale także ze Stanów Zjednoczonych, Singapuru, Brazylii czy Kanady.

Wykaz krajów, z których łączyli się użytkownicy strony wirtualna.pg.edu.pl

Na stronie wirtualna.pg.edu.pl odnotowano niemal 32 000 użytkowników. Do wyboru były wykłady z wielu dziedzin – od robotyki, przez biotechnologię po zarządzanie finansami, przygotowane przez każdy z wydziałów. O rekrutacji bez tajemnic opowiadali pracownicy Działu Kształcenia, wyjaśniając wszystkie wątpliwości związane z aplikowaniem na wybrane studia. Centrum Nowoczesnej Edukacji zaprezentowało  swoje najnowsze projekty edukacyjne i innowacje dydaktyczne na uczelni. Pięć powodów dla których warto studiować w języku angielskim przedstawił Dział Międzynarodowej Współpracy Akademickiej, a Biuro Karier zaprosiło na warsztaty m.in. z kształtowania własnej marki osobistej.

86 % wszystkich uczestników tego dnia to uczniowie szkół średnich, reszta zarejestrowanych osób zakwalifikowała się do grup: studenci, nauczyciele bądź rodzice.

Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem mediów. Materiał o Dniach Otwartych Politechniki Gdańskiej ukazał się m.in. w TVN Turbo, Radio Gdańsk, TVP Gdańsk, Radio Kaszebe, Programie 4 Polskiego Radia czy portalach trójmiasto.pl i gdansk.pl.

21 marca prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, wystąpił w Forum Panoramy w TVP 3 Gdańsk, gdzie jednym z tematów rozmowy były Dni Otwarte.

Informacja o Dniach Otwartych na Facebooku dotarła do ponad 112 tys. osób z całej Polski