Otwarcie odnowionego budynku Hydromechaniki PG | Politechnika Gdańska

Otwarcie odnowionego budynku Hydromechaniki PG

Hydromechanika
Hydromechanika z lotu ptaka. Fot. Maciej Buczeń / Politechnika Gdańska
Jeden z najstarszych budynków na terenie kampusu Politechniki Gdańskiej doczekał się gruntownej rewitalizacji. Przestrzenie wewnątrz budynku zyskały nowe funkcje, z których korzystać będzie cała społeczność akademicka uczelni.

Nowoczesne centrum, które powstało na PG w budynku Hydromechaniki, ma pełnić funkcję uzupełniającą względem usytuowanego tuż obok Gmachu Głównego Politechniki Gdańskiej. W uroczystości otwarcia budynku wzięli udział: prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, prorektorzy: prof. PG Marek Dzida oraz prof. Janusz Nieznański, dziekani wydziałów, kanclerz uczelni Mariusz Miler i Anna Kanarska, z-ca kanclerza ds. pracowniczych, dyrektorzy uczelnianych centrów oraz pracownicy uczelni.

– Czekaliśmy niecierpliwie na ten moment i bardzo się cieszymy, że nasza uczelnia zyskała nową, wielofunkcyjną przestrzeń, z której wszyscy możemy korzystać na co dzień – mówił podczas ceremonii otwarcia budynku prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – Zapraszamy do regularnych odwiedzin budynku Hydromechaniki wszystkich studentów i pracowników uczelni, a także okolicznych mieszkańców i partnerskie instytucje – dodał.

Goście uroczystości mogli posłuchać też informacji i ciekawostek dotyczących historii budynku, które przekazał zgromadzonym prof. Jakub Szczepański z Wydziału Architektury PG. O projekcie rewitalizacji i finalnym efekcie prac opowiedziała z kolei dziekan Wydziału Architektury, prof. Lucyna Nyka. Następnie udali się na spacer, podczas którego zaprezentowano nowe przestrzenie i funkcje budynku.

W środku odnowionego obiektu znalazły się m.in.:

• Welcome Office – centrum służące kompleksowej obsłudze zagranicznych gości uczelni,
  • Audytorium – nowoczesna, w pełni skomputeryzowana i modułowa przestrzeń dydaktyczno-konferencyjna,
  • Sala kreatywna – pomieszczenie umożliwiające prowadzenie zajęć, warsztatów i szkoleń w nowoczesny, wielofunkcyjny i interaktywny sposób,
  • Hydrostacja – dwupoziomowa restauracja z bogatym menu śniadaniowym i lunchowym oraz przekąskami i napojami,
  • Centrum ekspozycyjne – kultura i sztuka w nowoczesnym wydaniu. W specjalnej sali przygotowywane będą wystawy i wernisaże prac autorstwa studentów PG oraz twórców zewnętrznych,
  • Sklep z gadżetami PG (nowa siedziba) – wzmacnianie marki uczelni, wysoka jakość i szeroki asortyment w biało-czerwono-granatowych barwach. W nowym sklepie PG każdy znajdzie coś dla siebie!
  • Pomieszczenia biurowe.

– Nasz kampus stale się rozrasta i zyskuje zarówno nowe przestrzenie naukowo-dydaktyczne, jak również takie, które służą spędzaniu czasu wolnego w przyjaznych i komfortowych warunkach – mówi Mariusz Miler, kanclerz PG. – Rewitalizacja budynku była dużym wyzwaniem i udało się ją zrealizować dzięki aktywnej, wieloletniej i ciężkiej pracy Działu Inwestycji i Remontów, Działu Gospodarczego i Działu Eksploatacji. Możemy przy tym zapewnić, że to nie koniec. W realizacji, bądź w przygotowaniu, pozostaje wiele kolejnych inwestycji, które uczynią nasz kampus jeszcze bardziej atrakcyjnym dla naszej społeczności akademickiej.

Inwestycje PG za 0,5 mld zł

Rewitalizacja zbudowanego w 1912 r. budynku Hydromechaniki PG kosztowała ok. 16 mln zł, a projekt udało się zrealizować m.in. dzięki wsparciu z unijnej dotacji (która wyniosła prawie 40 proc. kosztów całego przedsięwzięcia) przyznanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, dofinansowaniu z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz środkom własnym uczelni. Prace remontowe prowadzono pod stałym nadzorem konserwatorskim.

Budynek Hydromechaniki w liczbach:

• 1912 – rok budowy
  • 16 – koszt rewitalizacji (w mln zł)
  • 100 – długość budynku (w metrach)
  • 20 – szerokość budynku (w metrach)
  • 1200 – przestrzeń użytkowa (m kw.)