Zgromadzenie Uczelni Fahrenheita na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym | Politechnika Gdańska

Data dodania: 2022-03-16

Zgromadzenie Uczelni Fahrenheita na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym

3 rektorów
Od lewej: prof. Marcin Gruchała, rektor GUMed, prof. Krzysztof Wilde, rektor PG oraz  prof. Piotr Stepnowski, rektor UG. Fot. Paweł Sudara/GUMed
Na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym odbyło się pierwsze tegoroczne posiedzenie Zgromadzenia Uczelni Fahrenheita. Najważniejszymi tematami poruszonymi podczas rozmów były prezentacje dotychczasowych działań podjętych przez FarU, plany jego promocji w kolejnym roku, wyniki finansowe oraz planowane podpisanie umowy ramowej, która określać będzie przyszły obraz struktury Związku oraz założenia jego współpracy z lokalnymi władzami samorządowymi.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele wszystkich uczelni członkowskich FarU: GUMed, Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Gdańskiego na czele z rektorami: prof. Marcinem Gruchałą, prof. Krzysztofem Wilde oraz prof. Piotrem Stepnowskim oraz prof. Adriana Zaleska-Medynska, dyrektor Uczelni Fahrenheita wraz z zastępcą Katarzyną Zygmunt. Obecni byli również przewodniczący rad uczelni: prof. Maciej Duszczyk (UG) i Sławomir Halbryt (PG). W spotkaniu uczestniczył także prof. Michał Markuszewski, prorektor ds. nauki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i pełnomocnik rektora GUMed ds. Związku Uczelni oraz prof. Dariusz Mikielewicz, prorektor ds. organizacji i rozwoju PG.

Omawiająca plan działań promocyjnych FarU na rok 2022 Justyna Borkowska, kierownik Działu Promocji Politechniki Gdańskiej przedstawiła plany dotyczące organizacji szeregu wydarzeń tematycznych. Wśród nich znalazły się m.in. juwenalia, piknik naukowy, Fahrenheit Welcome Week, a także uroczyste otwarcie roku akademickiego 2022/2023. Przewidziano także przygotowanie podcastów naukowych oraz konkursu dla studenckich kół naukowych.

Poświęcona finansom część spotkania dotyczyła przede wszystkim omówienia raportów za rok obrotowy 2020/2021. Wykazały one dobre wyniki finansowe FarU w omawianym okresie. Po ich prezentacji Zgromadzenie Uczelni Fahrenheita podjęło z kolei decyzje dotyczące dalszych sposobów finansowania działalności organizacji w oparciu o środki pochodzące z poszczególnych uczelni członkowskich.

Na zakończenie prof. Adriana Zaleska-Medynska przedstawiła dotychczasowe oraz planowane na najbliższą przyszłość inicjatywy, w które zaangażowane jest FarU. Należą do nich:

• stypendia Fahrenheita (we współpracy z Prezydent Miasta Gdańska),
  • system udostępniania informacji o kluczowej aparaturze badawczej,
  • konkurs Kolej na Południe" (we współpracy z Pomorską Koleją Metropolitalną),
  • organizacja Innovation Days" w latach 2022-2025,
  • powołanie Międzyuczelnianego Instytutu ds. Kształtowania Przestrzeni Publicznej,
  • wsparcie badawcze i planistyczne władz samorządowych w tworzeniu uzdrowisk nadmorskich,
  • udział w obchodach Jubileuszu Gdańskiego Towarzystwa Naukowego,
  • modernizacja systemu bibliotecznego,
  •  współpraca biznesowa z różnego rodzaju podmiotami,
  • organizacja studiów podyplomowych.

Posiedzenie Zgromadzenia Uczelni Fahrenheita jest jednym z najważniejszych wydarzeń kształtujących jego dalszą politykę i funkcjonowanie. Podejmowane w jego trakcie decyzje konsultowane są z przedstawicielami społeczności wszystkich trzech uczelni członkowskich i mają na celu stały rozwój FarU.