Za nami CPK Day na Politechnice Gdańskiej. Podpisano porozumienie o współpracy | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-04-08

Za nami CPK Day na Politechnice Gdańskiej. Podpisano porozumienie o współpracy

CPK Day widok sali
Fot. Kacper Makowiecki /CPK 
W czwartek 7 kwietnia na Politechnice Gdańskiej odbył się CPK Day, dzięki któremu studenci PG mogli zapoznać się z działalnością i planami rozwoju Centralnego Portu Komunikacyjnego. Oprócz prelekcji i debat dla studentów, władze uczelni i spółki CPK podpisały również porozumienie o współpracy.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł między Warszawą i Łodzią, który ma na celu zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu, na obszarze ok. 3 tys. ha i w odległości 37 km na zachód od Warszawy, ma powstać Port Lotniczy „Solidarność”. Drugim elementem inwestycji jest węzeł kolejowy w bezpośredniej bliskości portu lotniczego oraz sieć linii na terenie całego kraju, które mają umożliwić przejazdy między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie poniżej 2,5 godz.

Szczegóły dotyczące inwestycji studenci PG poznali dzięki CPK Day. Wydarzenie zorganizowano we współpracy z Wydziałem Inżynierii Lądowej i Środowiska PG w Auli w Gmachu Głównym, a przedstawicieli spółki i społeczność akademicką PG przywitał prof. Dariusz Mikielewicz, prorektor uczelni ds. organizacji i rozwoju. Na studentów czekały następnie wykłady i prelekcje oraz debaty eksperckie z przedstawicielami obydwu stron. W holu przez Aulą na stoiskach CPK studenci mieli z kolei możliwość zapoznania się z działalnością spółki oraz propozycjami współpracy.

– Centralny Port Komunikacyjny to obecnie największa inwestycja infrastrukturalna w Polsce - mówił Radosław Kantak, członek zarządu spółki CPK. – Przedstawiliśmy dziś studentom Politechniki Gdańskiej jak przebiegają prace nad tym projektem, jednocześnie zachęcając ich do tego, żeby związali z nim swoją przyszłość zawodową. Mamy nadzieję, że współpraca z Politechniką Gdańską pozwoli spółce CPK poszerzyć zaplecze badawczo-rozwojowe oraz będzie stymulować powstawanie nowych technologii, które pozytywnie wpłyną nie tylko na realizację projektu CPK, ale też konkurencyjność polskiej gospodarki – dodał.

Umowa o współpracy

Podczas CPK Day władze uczelni oraz spółki podpisały porozumienie o współpracy. Sygnatariuszami umowy był prof. Krzysztof Wilde, rektor PG oraz Radosław Kantak, członek zarządu CPK.

– To dla nas ważne porozumienie, które daje nowe możliwości rozwoju studentom i naukowcom Politechniki Gdańskiej – mówił prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – Nasza uczelnia zyskuje w ten sposób dostęp do perspektywicznego pracodawcy, zaś CPK nawiązuje współpracę z ważnym ośrodkiem naukowo-badawczym, który ma doświadczenie w odpowiednim przygotowywaniu kadr na potrzeby przemysłu i biznesu.

W zakres współpracy między CPK i Politechnikę Gdańską wchodzą m.in. wspólne projekty badawcze, naukowe i edukacyjne, przygotowywanie przez Politechnikę prac badawczych na potrzeby projektu CPK oraz organizacja przez uczelnię dedykowanych studiów magisterskich i podyplomowych. Studenci będą mogli odbywać staże w spółce CPK, spółka będzie miała też możliwość zamawiania tematów prac semestralnych i dyplomowych. Bardzo ważnym elementem porozumienia będzie transfer wiedzy między CPK a Politechniką, w tym konsultowanie i opracowywanie przez naukowców i inżynierów elementów składowych projektu.

298 wyświetleń