„Dlaczego?" – nowy cykl z udziałem PG. Tak o nauce nie opowiadał jeszcze nikt | Politechnika Gdańska

Treść strony

Aktualności

Data dodania: 2022-05-27

„Dlaczego?" – nowy cykl z udziałem PG. Tak o nauce nie opowiadał jeszcze nikt

Grafika cyklu "Dlaczego"
Już w najbliższą sobotę swoją premierę będzie miał pierwszy odcinek wideo-cyklu pt. „Dlaczego?”, którego patronem naukowym i koproducentem jest Politechnika Gdańska. Pierwszy sezon będzie miał 8 odcinków, publikowanych w tygodniowych odstępach na głównej stronie jednego z najpopularniejszych portali internetowych w Polsce oraz na YouTube. Każdy z nich w przystępny sposób udzieli widzom odpowiedzi na ważne pytania, które wybrano na podstawie statystyk popularności z internetowych wyszukiwarek.

Cykl „Dlaczego?", skierowany głównie do młodych widzów, zainspirowany został najpopularniejszymi pytaniami, jakie Polacy wpisują do internetowych wyszukiwarek. Politechnika Gdańska została patronem naukowym i koproducentem cyklu, stąd w udzielaniu odpowiedzi pomagać będą naukowcy i doktoranci PG, którzy brali też udział w tworzeniu scenariuszy i udzielali konsultacji naukowych twórcom formatu. Wiele ujęć umieszczonych w serii nakręcono przy tym w specjalistycznych laboratoriach oraz plenerach kampusu PG w Gdańsku Wrzeszczu.

Zobacz trailer cyklu „Dlaczego?”:

Seria będzie miała swoją premierę już w najbliższą sobotę, 28 maja br., o godz. 10:00 na stronie głównej Gazeta.pl oraz w serwisie Next.Gazeta.pl, a także na kanale PG na YouTube. Kolejne odcinki cyklu będą publikowane co tydzień i będą odpowiadać zarówno na pytania z zakresu psychologii społecznej, jak również nowoczesnych technologii i wyzwań cywilizacyjnych.

– Nauka nie jest tylko dla naukowców, ale opowiadanie o niej w przystępny sposób to często duże wyzwanie. Twórcy programu „Dlaczego?" pokazują, że można to robić ciekawie i efektownie: językiem filmu, a jednocześnie językiem młodzieży. Na Politechnice Gdańskiej cenimy sobie ludzi odważnych i niepokornych, z głowami pełnymi pomysłów, a ten cykl i jego bohaterowie są tego świetnym przykładem – mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej.

„Dlaczego oceny w szkołach są bez sensu?”

Twórcą serii „Dlaczego?" jest Sebastian Wasilewski, nagradzany i ceniony w branży reporter (nominowany m.in. do prestiżowej nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego), który wcześniej pracował m.in. dla TVN24 oraz jest właścicielem firmy Based Media, głównego producenta cyklu.

– Wśród zagadnień, które zostaną omówione w programie, znajdą się m.in.: technologia 5G, ochrona Bałtyku, odnawialne źródła energii, czy rosnące ceny. Pierwszy odcinek serii będzie poświęcony natomiast szkolnym ocenom i temu, dlaczego wystawianie ich jest bez sensu – tłumaczy.

Premiera cyklu nastąpi na głównej stronie Gazeta.pl, trzecim największym portalu informacyjnym w Polsce. Jej serwisy należą do wiodących w swoich kategoriach tematycznych. Prezentują użytkownikom różnorodne treści, m.in. artykuły oraz autorskie materiały wideo – dostępne także poprzez aplikacje na urządzenia mobilne.

– W Gazeta.pl wciąż rozwijamy ofertę wideo, aby zapewniać naszym widzom angażujące treści – mówi Łukasz Kijek, redaktor naczelny serwisów informacyjnych Gazeta.pl i dyrektor ds. rozwoju treści wideo. – Coraz więcej z nich powstaje z myślą o generacji Z, która przede wszystkim poszukuje autentyczności. Seria „Dlaczego?" jest odpowiedzią na te oczekiwania i wierzymy, że spotka się z dużym zainteresowaniem – dodaje.

411 wyświetleń